| Andreea52 a întrebat:

Am nevoie de un sfat! Am 2 ani de cand sunt cu prietenul meu, ne-am inteles de minune si ne intelegem incontunuare (eu am 19 ani si el 26), am terminat clasa a 12-a si urmeaza sa dau bac-ul iar dupa aceea as dori sa ma inscriu la facultate(sunt din focsani si vreau sa plec la facultate in iasi), insa el nici nu vrea sa auda de facultatea din iasi, nu vrea sa plec pentru ca are impresia ca daca eu voi pleca se va termina totul. Am incercat sa ii explic ca nu va fi chiar asa rau, ca voi face tot posibilul sa vin cat de des pot acasa si ca va putea sa vina si el la mine dar el o tot tine pe a lui. Problema e ca m-am gandit sa raman sa imi continui studiile in focsani insa parintii mei nu sunt de acord cu asta... Il iubesc prea mult, avem planuri ce ne surprind impreuna pe viitor, nu as vrea ca toate sa se naruiasca peste o luna cand voi fi nevoita sa ii zic ca o sa plec. Astept un sfat! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| andreeaghm97 a răspuns:

E o situatie dificila si care poate schimba totul, eu ti-as sugera sa mai insisti cu prietenul tau si daca chiar nu vrea inseamna ca nu te iubeste asa de mult precum spune, eu cred ca daca tear iubi foarte foarte mult tear lasa sa iti continui studiile mentinand relatia chiar si la distanta, tu trebuie sa te gandesti la viitorul tau, ce vrei sa faci cu viata ta, vrei sa inveti si sa ai o meserie cu care sa iti castigi painea sau vrei sa stai cu prietenul tau fara sa studiezi intr-un fel care te va ajuta in viitor.parinti tai iti vor numai binele, si vor ca tu sa fii mandra de tine in viitor. sper ca sfatul meu sa te ajute dar decizia grea este numai in mainile tale.

6 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Daca prietenul tau nu intelege ceea ce e mai bine pentru viitorul tau, pentru mine inseamna ca nu te iubeste cu adevarat. Si mie mi-ar fi greu sa stiu ca persoana pe care o iubesc va fi departe, dar atunci cand stiu ca ceea ce va face, este pentru binele ei, incerc din rasputeri sa-mi stapanesc instinctele si sa privesc partea rationala a lucrurilor. La urma urmei, daca chiar te iubeste, va sti sa discearna o relatie si de la distanta, va sti sa inteleaga ca tu nu esti sub lesa, si va pune deasupra iubirii, binele tau. Daca nu e capabil sa treaca peste asta, inseamna ca este mult prea egoist.

| yellowalien a răspuns:

Nu-ti rata cariera in numele dragostei... Iubitul tau e egoist in situatia de fata. Fa-l sa inteleaga ca actionand asa te impiedica sa-ti creezi un viitor asa cum vrei tu. Stiu ca ii e greu sa se obisnuiasca cu ideea, dar nu e corect deloc fata de tine.
Parintii tai au dreptate, asculta-i. Mergi la Iasi, nu se compara universitatile adevarate cu Spiru Haret sau mai stiu eu ce. Plus ca daca o lasi pe-a lui, iti ratezi cei mai frumosi ani. E tare fain sa fii student, nu rata experienta asta!
Daca relatia voastra e intr-adevar puternica, va rezista si distantei.

| Andreea52 explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege ce e mai bine pentru tine si nu il lasa sa stea in calea carierei tale!

| Ekcstsy a răspuns:

Voi fi scurt. Daca te iubeste trebuie sa se gandeasca la viitorul tau, si mai ales daca exista iubire TREBUIE sa existe si incredere. Incearca totusi sa vorbesti concret cu el, sa ii explici ca nu poti sa alegi intre el si toate celelalte. Ar insemna sa te pui pe tine, viitorul si familia ta pe locul 2 daca ramai acolo. Succes

| vyoryka a răspuns:

Salut
Ce-ar fi sa-i explici ca parintii tai sunt impotriva studiilor din Focsani? Cred ca o sa inteleaga.
In fine, daca chiar te iubeste, va face tot posibilul sa te inteleaga si sa te ajute sa-ti construiesti un viitor cit mai frumos.E o chestiune ce tine de incredere. Poate ca asa veti avea posibilitatea de a pune la incercare si relatia voastra si veti vedea cit de solida e.
Sper sa gasiti o solutie cit mai rationala. happy pupici.