| BiancaAndreeaa a întrebat:

Hey! Cine a făcut cursuri de actorie sa imi spuna si mie ce fel de exercitii se fac, care e atmosfera sa mi descrieti mai pe larghappy as vrea sa ma inscriu am 16 ani dar vreau sa aflu mai multe inainte happy funda

Răspuns Câştigător
| Rainforce a răspuns:

Am facut cursuri de actorie in jur de 4 ani, ce-i drept eram mica, aveam vreo 10 ani. Imi amintesc ca in prima noastra ora profa ne-a pus sa recitam "catelus cu parul cret" unui elefant de plus. Mie mi-a zis ca vrea sa sune cat mai dramatic, ca si cand elefantul m-ar fi ranit emotional...si asta am si facut. Habar n-aveam la ce folosea exercitiul, ba chiar mi se parea o prostie la vremea aia, dar pentru ca m-am descurcat bine am primit rolul principal in prima piesa de teartu big grin.

Mereu cand apareau actori noi profa ii punea sa faca un exercitiu de genul ca sa se convinga ca merita sa faca parte din trupa si la fel se intampla si inainte sa aleaga actorii pentru urmatoarea piesa de teatru. Avea o carte din care ne punea sa recitam sau sa jucam ceva la prima vedere.

Alte exercitii ar fi si cele de dictie...personal alea mi-au mancat zilele. Inainte de repetitii faceam exercitii de dictie in jur de 30 de minute.

Ne punea sa spunem poezii in timp ce tineam un creion intre dinti, repetam tot felul de grupuri de litere si nu ne lasa până nu le pronuntam perfect...si bineinteles mai erau si vesnicele versuri de genul "capra crapa piatra-n patru".

Actoria este frumoasa, din cati oameni care joaca teatru am intalnit eu toti mi s-au parut carismatici si plini de viața. Chiar daca veneam posomorata in teatru odata ce incepeam exercițiile si repetițiile uitam de tot...mi-a parut rau mult timp ca m-am lasat de cursuri, dar acum nu mai am timp de asa ceva...