| TheonaBlood a întrebat:

Hey! Cine imi poate spune ce scrie in regulamentul scolar in legatura cu scaderea notei la purtare [asa, ca o precautie]? Ofer fundita pentru raspunsul cel mai elaborat, si daca ati putea sa-mi lasa-ti un link cu regulamentul... :*

Răspuns Câştigător
| amuzanta a răspuns:

CRITERII DE NOTARE LA PURTARE
Nota la purtare se scade la un număr de absenŃe nemotivate sau la 10% absenŃe
nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină, după cum urmează: 1. În învăŃământul obligatoriu ( clasele IX – X )
• Între 15 – 24 absenŃe nemotivate nota la purtare este 9 şi mustrare scrisă
• Între 25 – 44 absenŃe nemotivate nota la purtare este 8 şi mustrare scrisă
• Între 45 – 59 absenŃe nemotivate nota la purtare este 7 şi mustrare scrisă
• Între 60 – 69 absenŃe nemotivate nota la purtare este 6 şi eliminarea de la cursuri
pe o perioadă de 3 zile.
• Între 70 – 79 absenŃe nemotivate nota la purtare este 6 şi eliminarea de la cursuri
pe o perioadă de 5 zile.
• Între 80 – 89 absenŃe nemotivate nota la purtare este 6 şi eliminarea de la cursuri
pe o perioadă de 5 zile.
• Între 90 – 99 absenŃe nemotivate nota la purtare este 3 şi eliminarea de la cursuri
pe o perioadă de 5 zile şi comunicarea scrisă la PoliŃie pentru a lua măsurile
legale asupra elevilor şi părinŃilor/tutorilor lor.
• Peste 100 absenŃe nemotivate nota la purtare este 2 şi eliminarea de la cursuri
pe o perioadă de 5 zile şi comunicarea scrisă la PoliŃie şi DirecŃia pentru protecŃia
copilului pentru a lua măsurile legale asupra elevilor şi părinŃilor/tutorilor lor.
2. În învăŃământul postobligatoriu ( clasele Xi – XII )
• Între 10 – 19 absenŃe nemotivate nota la purtare este 9 şi mustrare scrisă
• Între 20 – 29 absenŃe nemotivate nota la purtare este 8 şi preaviz de
exmatriculare sau la 15% din totalul orelor la o singură disciplină, cumulate pe un
an şcolar şi se înmânează părintelui/tutorelui legal sau elevului, dacă acesta a
împlinit 18 ani, sub semnătură.
• Între 30 – 40 absenŃe nemotivate nota la purtare este 7 şi eliminarea de la
cursuri pe o perioadă de 3 zile.
• Peste 41 absenŃe nemotivate sau 30% din totalul orelor la o singură disciplină,
cumulate pe un an şcolar, exmatrcularea cu drept de reânscriere la aceeaş
unitate de învăŃământ sau la alta. SancŃiunea se înmânează părintelui/tutorelui
legal sau elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani, sub semnătură.
OBSERVAłII: Profesorii, cadrele didactice auxiliare sau nedidactice care constată
neregului în comportamentul elevilor, sesizează în scris înregistrat la secretariat, faptele
constatate, iar dirigintele sancŃionerză elevul conform hotărârii Consiliului Profesoral la
propunerea Consiliului Clasei, pentru:
• łinută, comportamente, atitudini neadecvate în timpul orelor de curs şi în paeze
• Jigniri, agresivitate în limbaj şi comportament faŃă de colegi şi personalul şcolii
• Utilizarea telefoanelor celulare în timpul orelor.
• Difuzarea materialelor cu caracter obscen.
• Introducerea în şcoală a oricăror tipuri de arme, petarde, pocnitori.
• DeŃinerea ori consumul de droguri şi băuturi alcoolice.
• Organizarea sau participarea la acŃiuni de protest care afectează imaginea şcolii.
NOTĂ
1. Eliminarea de la cursuri pe o perioadă de 3 – 5 zile constă în înlocuirea activităŃii
obşnuite a elevului, pe perioada aplicării sancŃiunii, cu un alt tip de activitate,
desfăşurate de regulă în cadrul unităŃii de învăŃământ, în conformitate cu prevederile
Regulamentului Intern şi stabilită, de regulă de director, la propunerea Consiliului
Clasei.
2. Dacă elevul refuză să participe la aceste activităŃi, absenŃele sunt considerate
nemotivate şi se consemnează în catalogul clasei.