| rororef a întrebat:

Hey! cum sa scap odata de ticul asta tampit? tot timpul practic nu exista zi in care eu sa nu-mi musc buzele si mai ales falcile pe dinauntrusad deci nu-mi dau seama cand ma musc doar in momentul in care simt ca imi da sangele crying am gura pe dinauntru facuta praf!straight face
de ce oare ma musc in continuu? cum as putea sa am stapanesc ce sa fac? mersi si desigur dau funda:*

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Si eu fac asta. Stiu o metoda, asa am scapat de un tic psihic, poate functioneaza si in cazul asta. Se numeste terapie prin durere. De fiecare data cand iti dai seama ce faci (cand, pentru ca eu rar imi dau seama), trebuie sa faci un lucru dureros. Te musti mai tare, te pisti de mana, te tragi de nas, etc, ceva care doare. Ai sa constati in timp ca vei deveni tot mai constient de actiunile tale si la inceput o sa-ti para rau ca ai inceput terapia dureroasa, dar cam intr-o saptamana creierul va asocia cele doua actiuni -muscatul buzelor- cu -actiunea dureroasa-, si de fiecare data cand iti vei musca buzele, instinctiv vei tresari, abia pe urma iti vei da seama ce anume faceai de te-ai speriat asa laughing). Pentru mine a functionat, numaram in gand literele cuvintelor pe care le spuneam/auzeam/citeam. Cat despre muscatul buzelor, nu ma deranjeaza prea tare ca sa ma pisc din nou vreo doua saptamani.