| TheLoser a întrebat:

Hey, deci chiar ma simt dezolat. Acum cateva saptamani eram in depresie Am inceput liceu si efectiv nu ma pot integra, ma descur cat de cat la ore si chestii, chiar la istorie am luat singurul 10 din clasa si la alte materii mereu printe primii. Dar toata lumea ma vede ca pe un ciudat, emo si nu prea vorbeste nimeni cu mine. Toti ma vad ca pe un tip sensibil si emotiv. Si eu am fost putin mai increzut la inceput si nu prea am vorbit cu nimeni si deja s-au format bisericute si u prea am pe nimeni, stau tot timpul singur in banca pe telefon si astept sa inceapa ora pentru ca toata lumea nu ma baga in seama, altii ma si barfesc cum ca mi-as taia venele si ca sunt in sevraj ca ma droghez. crying Am trecut peste, nu i-am mai bagat in seama, am inceput sa-mi vad doar de invatat si restul. Am reusit dar asta-seara vorbem cu un fost "prieten" care e la alt liceu si s-a laudat ca la el e bine, are numai 10 si chestii de genu. Ca la sport a scos 7, 30 si el la generala de abia scotea 8, 80 si cum spuneam se tot lauda ca are prietenii si chestii, parca imi face asa din rautate, minte. Eu am mai mintit cand i-am spus ca totul e bine, ca ma inteleg, pentru ca ce imi descria el era viata perfecta. crying Plus ca eu nu stau acasa cand ma duc la liceu, si stau in apartamentul unei matusii, si m-am obisnuit, nu mi-e dor de casa dar oarecum mi-e strain si ciudat. Alteori ma enervez si imi creste tensiune, imi bate inima foarte tare sau incep sa am migrene de la tristete si pur si simplu as plange in continuu. Tuturor le e bine, numai mie mi-e greu sa ma integrez, sunt pur si simplu cum spune toata lumea un salbatic, un antisocial. Nu stiu ce sa mai fac. As fugi de acasa, pur si simplu tuturor le e bine, numai mie mi-e greu. Am o familie ok, am o situatie materiala super, ma imbrac bine, pot sa spun ca am gusturi muzicale mai deosebite fata de restul oamenilor... Uni ar zice de mine ca sunt un copil de bani gata, ai mei desi nu sunt cei mai bogati de pe pamant, imi dau tot timpul ce vreau si cum vreau, dar pentru mine nu mai conteaza nimic atata timp cat nimeni nu ma place. Uneori cred ca sunt nebun, vorbesc singur, imi fac planuri cum sa glumesc cum sa vorbesc cu ceilalti dar nu pot am o teama. Sunt de asemena foarte extroverit, dar la inceput nu pot vorbii cu nimeni de rusine si de teama de a nu ma critica, si daca nu am cu cine vorbii ajung sa sufar si sa ma consum. De asemena la balul bobocilor am zis ca nu o sa ma duc pentru ca nu imi plac petrecerile si chestile de genu, nici la banchet nu mi-a placut. Ce sa fac? Sunt chiar asa naspa cum am zis? Cum sa fac sa nu mai pun orice la suflet? P.S.: La liceu am intrat printre primii cu media 9, 40 P.S.S: Imi pare rau pentru greselile gramatical, m-am grabit si plus ca e noapte si as vrea sa ma culc : 3 Noapte buna si va multumesc ca v-ati pierdut timpul cu intrebarea mea.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| CezarinaLunaria a răspuns:

Nu trebuie să vezi chestia asta ca ceva rău. Că nu te bagă ei în seamă, e strict problema lor. Nu trebuie să alergi după atenții nedorite. Gura lumii n-o astupă decât pământul. Încearcă să ieși prin oraș mai des, să fii cu nasul pe sus, să fii indiferent față de ceilalți din clasă. Ei nu merită atenția ta. Și eu sunt la facultate în primul an și am stat și singură în bancă, pentru că nu mă încadram în criteriile lor de bucureșteni ș.m.a. Pun pe moment la suflet, dar apoi mă detașez total de ei și de ce se întâmplă. Pot ei să inventeze orice despre mine...că nu mă interesează părerile unor cretini.

| Cami9 a răspuns:

Acesti colegi ai tai ori sunt gelosi pe tine, ori,pur si simplu, niste prosti facuti gramada. Mai mult ca sigur te-au vazut mai fragil si s-au gandit ca daca se dau rotunzi vor iesi cocosi din toata treaba asta. Tu trebuie sa fi tare si sa nu pui la suflet, ii poti lua si la misto intr-un mod subtil, daca stii cum sa procedezi nici nu isi vor da seama, astfel, nestiind ce sa mai zica vor iesi din discutie cu o replica banala-iti vorbesc din propria experienta, in clasele mici toti radeau de mine ca eram (si inca sunt)emotiva, dar acum unde am ajuns? (sunt a Vlll-a) Ei au ajuns cei mai prosti din clasa, iar eu m-am imprietenit(clar nu sunt relatii de lunga durata dar na, nu le poti avea pe toate in viata) cu fetele mai breze si care nu au facut misto de mine(cred ca sunt a cincea din clasa la invatatura)si nu spun ca acum nu se mai trezesc,, zmeii" sa rada de mine, dar acum le rad in nas de fiecare data cand am ocazia. Revenind, NU II BAGA IN SEAMA CA ITI FACI SINGUR RAU! Daca se mai intampla sa rada de tine nu ii baga in seama(va dura ceva timp pana te vor lasa dar tot tu vei iesi cu capul sus) sunt doar niste prosti fara un tel fix in viata care traiesc in prezent crezand ca totul li-se va fi oferit pe tava neasteptanduse nimic din partea lor.