| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Deci...imi puteti spune cate ceva despre ce plante si animale se gasesc in Dunare? Chiar si un link e ok, eu nu am gasit.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cât este net-ul de mare nu ai găsit?
Hai să fim serioși, comoditate și asta este temă de școală care nu poate fi rezolvată în conformitate cu politica site-ului.
Pa, pa.

| sabilopod a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Imi pare rau, dar nu am gasit decat despre delta pe net. n-am gasit absolut nimic despre dunare.

| mytzzy_8364 a răspuns:

Plante:Nufarul alb, nufarul galben, iarba broastelor, broscarita plutitoare etc, sunt plante cu frunze plutitoare ciuma apelor, cocosul, bradisorul, Pe suprafata de uscat a deltei cresc paduri de stejar brumariu (in amestec cu frasin, plop, ulm, arin) si vegetatie arborescenta ( lemn cainesc, paducel, corn).

animale:In Delta Dunarii traiesc peste 3.400 specii de animale.
In paduri se adapostesc iepurele, vulpea, lupul, mistretul, pisica salbatica, etc.
In stufarisuri gasesc adapost animale: nurca, vidra, nutria, cainele enot, etc.
nisipurile adapostesc serpi (sarpele de nisip, vipera mica de stepa), broaste
testoase, soparla verde, soparla galbena, etc.