| anne99 a întrebat:

Hey!Deci sa incepem cu inceputul era o zi obisnuita.La ultima ora ne-a lasat sa facem ce vrem.O parte din colegii mei sau adunat la banca mea si ne-am jucat adevar si provocare.Unul sin colegii m-a rugat sa il filmez ca sa ii arat prietenului unei colege ce face ea si el i-a pus provocarea sa-l pupe mnoo lo pupat si eu cu o colega am filmat.Respectiva colega i-a dat filmarea unui coleg iar el a pus-o pe youtube. Toate bune si frumoase pana urmatoarea saptamana cand au aflat toti colegii si ca printr-o minune si parintii respectivei fete care s-a pupat cu respectivul baiat si au venit la scoala sa discute cu diriginta si sa ii spuna baiatului sa scoata filmuletu de pe youtube ...lo scos dar profesoara cu care am avut ora atunci ne-a spus ca noua la sf. clasei o sa propuna mie si colegei mele scaderea notei la purtare.Deci intrebarea mea este : Este corect sa ne-o scada doar noua adica restul nu au avut nicio vina?si Ce am putea face sa nu ne-o scada.Va rog: nu vreau raspunsuri gen "nu aveai ce cauta cu telefonul la scoala" inteleg iar acum imi pare rau...sad astept un raspuns.Multumesc anticipat:*

3 răspunsuri:
| alina58 a răspuns:

Ar fi o prostie din partea mea sa iti zic ca nu aveai ce sa cauti cu telefonul la scoala, din moment ce toata lumea se uita la telefon din 2 in 2 minute(in timpul orelor)
Doar ca nu mi se pare ca ai procedat tu corect. Nu pot sa vad motivul pentru care tu te-ai straduit sa desparti un cuplu. Infine, sfatul meu ar fi sa platesti pentru fapta ta, eventual sa mergi sa le ceri scuze profesorilor, fetei respective, dar si parintilor ei! Poate o sa iti scada din pedeapsa.
Ai intrebat daca e normal ca nota la purtare sa iti fie scazuta doar tie si colegei tale. Da! mi se pare foarte normal, atata timp cat tu ai facut filmuletul, poate ai distrus-o psihic pe aceea fata. Ma repet, e foarte normal. Si in plus, nu as putea vedea motivul pentru care tu ai vrea sa aiba mai multi nota scazuta. Nu te-ar incalzi cu nimic, doar ti-ai face dusmani! Si crede-ma, nu e ok ca colegii tai sa iti fie dusmani. Destul au apucat profesorii ciuda pe tine, pentru ca postand acel filmulet pe internet ai reusit sa faci aceea scoala remarcata intr-un mod negativ.
In consecinta, asuma-ti raspunderea pentru faptele tale! Si stai linistit, nu esti nici primul nici ultimul care "se distreaza" intr-un alt mod.

| anne99 explică (pentru alina58):

Da dar nu eu am postat filmuletu iar daca acel filmulet ramanea in telefonul meu nu era nici o problema.adica nu eu i-am dat acel filmulet baiatului care l-a pus iar acea fata este ...nu stiu cum sa-ti explic, astazi ii place de cineva maine de altcineva si chiar nu mi se pare normal treaba asta la 12 ani...imi asum toata treaba stiu ca am gresit si regret tot ce am facut dar.nu stiu, ce sa mai zic in fine daca ai cunoasteo pe fata aia mai intelege crede-ma.straight face

| alina58 a răspuns (pentru anne99):

Da, dar cu toate ca nu tu ai postat filmuletul pe internet toata lumea te-a acuzat pe tine. In momentul de fata nu mai ai ce sa faci. Daca te apuci sa dai vina pe colegi, acestia o sa tina ciuda pe tine, si o sa faca tot posibilul sa te injoseasca in fata tuturor profesorilor. Sfatul meu e sa taci, sa recunosti ca nu ai facut bine, si sa iti ceri scuze! Poate nu iti dai seama acum, dar prin asta o sa castigi mult mai mult decat daca te-ai apuca sa vorbesti! Tu faci cum crezi, dar mai bine pierzi acum putin, decat sa pierzi pe parcurs mai mult!
Ai zis de fata aceea...are 12 ani? si din cate zici tu, o descrii ca fiind o "curva". Nu e foarte frumos din partea ei. Mai ales la varsta care o are. Eu aveam "simptomele" acestea pe la 16 ani, dar era cu totul diferit, altfel puteam sa ma controlez, altfel vedeam lucrurile. Daca mi se parea un baiat, destul de dragut, ma uitam dupa el, apoi ma gandeam si imi dadeam seama ca de fapt nu imi place. E normal, toata lumea vrea ceva nou, dar deja, copii din ziua de astazi incurca copilaria cu adolescenta. Nu va chinuiti sa ajungeti mari, o sa vedeti ca o sa va fie din nou dor sa nu aveti nici o grija. Si ce e cel mai important, ganditi de 2 ori un lucru inainte sa il faceti. Poate avea consecinte foarte mari. Depinde doar de voi, daca vrei sa fiti priviti ca un exemplu in societate sau ca un contraexemplu. Pana la urma, nimeni nu isi doreste sa mearga pe strada si sa fie aratat cu degetul.
Poate nu ai inteles exact ce am vrut sa zic, si sincer mi-ar placea sa mai vorbim, poti sa inveti foarte multe de la cineva mai mare ca tine, si eu la randul meu sa invat de la tine! Mult succes in tot ceea ce vrei sa faci!