| devor a întrebat:

Hey.Fundita.
Am o nelamurire.Anticonceptionalele pot crea stari de somnolenta la cateva ore dupa administrare?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Printre posibilele efecte adverse ale utilizarii anticonceptionalelor orale se numara:
ametelile
durerile de cap
balonarea
greata
diareea
melasma
durerile de sani
oboseala sau slabiciune neobisnuita
aparitia parului facial
cresterea in greutate
sensibilitatea crescuta la lumina soarelui.
Nu s-a raportat nici un caz in care in urma folosirii de AC sa apara efectul de somnolenta.

| SkyPilot a răspuns:

Nu este unul din efectele secundare recunoscute ale anticonceptionalelor. Pe diverse forumuri am intalnit frecvent aceasta intrebare, deci este posibil sa fie ceva adevarat. Google dupa "anticonceptionale somnolenta" si ai sa te convingi.

| Andeuta a răspuns:

Pe prospect sunt mentionate starile de somnolenta dar acum nu te gandi ca o sa te ia somnul si vei dormi in continuu.laughing fiecare pastila trebuie sa aiba un efect advers pana la urma.