| Qwertyzoom a întrebat:

Hey lume! Sincer nu stiu cum sa incep toata nebunia asta dar voi incerca.
Este vorba despre parintii mei in care nici nu mai stiu daca pot avea incredere. Cel putin mama ca tata se da mare pe bascula dar nu ma ajuta deloc si imi scoate ochii de fiecare data cand are ocazia sa ma certe mama.
Faza este ca acum nici nu stiu cine este cu adevarat mama adica cand ma cearta de note, dupa se preface ca nu s-a intamplat nimic si chestia asta e foarte enervanta..adica sa stai sa tipi la mine ca eu am invatat o lectie la istorie si cand m-a ascultat am ramas mut?
Stiti minciunile care le zicem mai tot timpul doar ca sa ne lase in pace?
Ei bine, acum, cred ca daca le zicem ca am avut emotii sau ca m-a durut stomacul, vor zice ca e neadevarat dar cel mai rau doare fix cand tu chiar ai o problema.
Incredere in mama...pai nu stiu ce sa mai cred.
Incerc sa ii zic ca prietenii mei sunt ascultatori si calumea ..nu ca sunt niste jigodii sau cum zice ea: *maimute* sau *cu rv e*.
Ea crede ca prietenii mei sunt niste oameni care nu vor ajunge nimic in viata dar nu e adevarat. Desi e ciudat cand zice ca sunt calumea si na.
Chestia asta e foarte ciudata. Dar si cand iau o nota proasta da vina pe ei ca ei ma trag in jos, ca nu invat din cauza lor ca eu ies cu ei in loc sa invat, etc.
Si mai e si faza aia cand tata spune ca voi ajunge la maturat strazile sau la oi..eu stiu.
In fine cred ca sunt unii care chiar ma pot ajuta si care imi pot da sfaturi legat de ce mi se intampla mai..saptamanal.
Va doresc o zi buna!

1 răspuns:
| OfataOricare a răspuns:

Si eu patesc asta si sunt fata. Mama si tata in loc sa zic cu blandete anumite lucruri o zic pe un mod pe care ti l-ar zice cineva care te detesta. Adica la mine de exemplu : Eu am o inaltime de 1, 70 si am 65 de Kg, dar tata si mama ma fac grasa zic ca nu am sanse la un liceu sportiv desi eu imi doresc enorm sa fac o cariera din handball. Sau legat de invatatura imi zic ca voi ajunge la vaci sau la oi desi nu am media anuala mai mica de 9, 50. Inceara sa nu le dai mereu atentie, nu lua totul serios si demonstreazale ca nu au dreptate. Sper ca te-am ajutat.