| Sunflower1503 a întrebat:

Buna!
Mama mea este psihopata, asa cred. Urla mereu la tata din orice. Il injura il loveste, si zice ca el e nebun si ea nu greseste cu nimic. Daca o intreb ce are urla si la mine si imi zice proasta ca nu invat nimic la scoala, desi am premiul 2. Dar cand auzi zi si noapte cum vorbeste singura, si urla la tata ca se spala sau iese afara ca merge cica la femei, desi el zice ca nu a mers niciodata la altele, nu mai poti invata ca altadata. Vreau liniste in familie, bucurie sufleteasa, dar nu am cum.
Ma obliga sa merg la concursuri la care nu prea am.chef sa merg, dar la care am vrut nu m au lasat.
Daca ii spun ca nu mai am chef sa invat asa imi spune ca sunt proasta ca tata. Dar normal ca nu mai am chef cu crizele ei.
Tata e izolat si accepta, dar ea tot urla. Vrea sa divorteze, dar daca tata zice bine, atunci spune, ca stia ea ca nu o iubeste. Poate tata sta pentru. mine si sora mea mai mica. Dar zice ca o iubeste, si ii asculta jicnirile si minciunile despre el.
Mama isi gaseste singura motive sa urle, si imi baga si mie in cap tot felul de lucruri. Isi schimba brusc comportamentul.
Este si mai rau de cand citeste din psaltire tot felul de blesteme pentru( nu pot spune cine).
Im oras insa e altfel, acolo se poarta frumos cu noi. Cu toti oamenii este draguta.
O iubesc, ii iubesc pe toti trei, dar nu mai rezist. Nu vreau sa li se intample nimic.
AJUTA- TI-ma!

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Maica-ta trebuie pocnita.
Tactu' e un sugaci.
Pune-le somnifere in bauturi, ca sa inveti linistita.

| Freya1 a răspuns:

Poate maicata e un pic exagerata dar nici voi nu cred ca faceti bine tot ce faceti.
Tu spui ca stiga la tine si ca te preseaza in timp ce tu tot iei 2 si ca la taicato striga ca tot se aranjaza si merge prin oras nu ti se pare ca adevarul e undeva la mijloc.Nu zic ca face bine ca se manifesta asa dar daca var pasa si voua de ce vorbeste ea atunci cand vorbeste si nu ati mai face invers sau nu ati mai fi atat de indiferenti poate s-ar mai potoli si ea.E normal sa te enervezi cand vezi ca vorbesti cu pereti si muncesti, ai grija de casa in timp ce pe alti ii foare in...

| Sunflower1503 explică (pentru Freya1):

Nu m-am exprimat corect poate, dar eu nu i au 2, i au note mari si am premiul 2 din clasa. Si tata nu se dichiseste sa mearga in oras.

| Freya1 a răspuns (pentru Sunflower1503):

Sti ca in famili sunt mereu certuri sau inconveniente si mai ales dupa niste ani petrecuti impreuna.
Daca exagereaza si ea nu constientizeaza asta facetii o perioada pe plac cum zice si vrea ea ca poate dupa se simte prost si contientizeaza ca face prea mare caz.
Femeile in general fac "crize" atunci cand simt ca nu sunt intelese, ascultate sau persoanele dragi pentru care fac anumite eforturi sau sacrifici sunt indiferente la dorintele si necazurile lor.Asa ca ar fi bine daca ai vorbi cu ea sa vezi ce o nemultumeste si daca nu iti dai seama sau nu iti spune inseamna ca are ceva probleme cu tatal tau de care tu nu sti sau cel putin nu ar trebui sa stii pentru ca sunt de oameni mari.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil că și tatăl tău greșește pe undeva fiind o fire mai moale. N-ar trebui să-i accepte comportamentul ăsta.
Știi, era un banc care suna cam așa :
"Noaptea trecută, nevastă-mea a avut un coșmar și a țipat în somn. Din reflex, m-am dus și am dus gunoiul." laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil maică-ta și-a găsit pe altul "mai bun" și nu știe cum să spargă casa mai repede...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt toate femeile le place sã poartã masti, dar când stai cu ele in casã iti dai seama ce Scorpii sunt, creeaza drame si urlã din orice. Tatãl tau e cam batut si el in cap, de ii suportã asemenea istericale, nu stiu vorbeste cu el mai bine stai singurã macar tu sã nu iei exemplu prost de la maicãta.
Vezi ti de scoala nu o mai baga in seama, asa face doar pentru a se descãrca de draci, ca nu are un barbat in casã care sã-i inchidã clanta, mai demult functiona prin bataie, dar acum nu ai voie sã dai in femei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt caz de domestic tyrant si parinte narcisist.

https://youtu.be/isufXjED3_0

Răspuns utilizator avertizat
| misswinchester a răspuns:

Sunt mai multe variante, fie si-a gasit pe altcineva si incearca sa-i gaseasca motive tatalui tau ca sa se desparta de el, fie trece printr-o depresie sau are probleme mintale. Nu vreau sa crezi ca o fac nebuna sau ceva, dar uneori se mai intampla. Bunicul meu facea asa acum ceva timp:urla, nu ii convenea nimic ai incerca sa gaseasca motive de cearta din orice. La inceput am crezut ca trece printr-o faza proasta, dar cand am vazut ca persista tatal meu a luat decizia sa-l duca la un psihiatru.Acesta i-a dat medicamente si si-a revenit o perioada.Cand simptomele eu revenit l-am internat la un spital special si a stat cam 2 luni.Cand a iesit din spital era le fel c ainainte, inca mai este.
Se mai intampla.Incearca sa vorbesti cu tatal tau despre asta.
Sau a treia varianta este ca ea si tatal tau nu mai sunt compatibili. Tu incearca sa ai grija de sora ta si lasa-i pe ei sa-si rezolve problemele, sunt aduti si vor stii ce sa faca.
Incearca sa gasesti o activitate pe care sa te concentrzi, asculta muzica, fa-ti lectiile, citeste, nu pre asta pe acasa si acorda timp. Poate lucrurile se vor rezolva de la sine.
Sper ca te-am ajutat.