| AshleyAshley a întrebat:

Hey! Ma numesc Ashley si am 12 ani.Deci problema e ca bunica mea (mama mamei mele) a venit la noi in vizita si mama mea cu bunica mea nu se prea inteleg.Mama zice ca bunica imi baga prostii in cap straight face. Deci odata mama imi povestea despre un film,si facea ea o gluma despre el,si zic eu: Da-te dracu'!(mama e mai glumeata de felul ei deci ma gandeam ca nu o sa se supere). Bine s-a supart putin dar, mi-a zis doar ca sa nu mai injur ca nu e frumos.
Dupa ma duc eu in camera mea (sus la etaj e camera mea) si vine bunica mea la mine si zice cica:Nu mai dracui ca il chemi pe diavol si nu stiu ce imi mai zicea, dupa care intra mama in camera ii zice bunicii ca vrea sa vorbeasca(,)cu ea, ies amandoua pe hol (eu trageam cu urechea).
Mama:Nu ii mai baga prostii in cap.Nu vreau sa o sperii cu tampeniile tale (bunica e interesta de paranormal).
Bunicabig grinar nu aveti decat 3 icoane in toata casa si aveti dit'mai casa.
Mama:pai da nu se asortau cu stilul in care am decorat casa (mama in tinerete a facut cursuri de decor interior(vroia sa devina designer interior) asa ca se pricepe destul de bine cred).
Bunica: Si nici nu mergeti la biserica!
Mama:Cand sa mergem? Ca in weekend are teme,are de invatat, cand sa mergem?
Bunicatongueai n-ati mers nici in vacanta!
Mamatongueai in vacanta decat sa o duc la o biserica mai bine o duc la un muzeu, macar de acolo invata ceva.Si de la biserica se pot lua cine stie ce boli.
Bunica:cum asa?
Mamatongueai pupa icoanele alea, la Sf.Impartasanie se foloseste aceeasi lingura.
Dupa care mama cred ca si-a dat seama ca eu trag cu urechea si a deschis usa (eu cad laughing ). Mama isi da ochii peste cap si apoi se duce jos (in living) ca sa se uite la un serial.
Ziua urmatoare amandoua erau in bucatarie si o intreaba bunica pe mama:Ce ai?
Mama:nimic,ma doare capul.
Bunicatongueai zii lui Ashley sa dea muzica aia mai incet.
Mama:Cu ce motiv?
Bunica:Cum adica?
Mamatongueai ii zic eu sa dea muzica mai incet si o sa ma intrebe de ce.
Bunica:pai ca te doare capul.
Mama:Mama,eu nu sunt ca tine, nu vreau sa treaca prin ce am trecut eu.
Bunica:prin ce ai trecut, ma?
Mama:plangeam noaptea cand tu ziceai ca te doare capul si ziceai ca nu sti daca mai apuci ziua de maine.Mereu incepeai ca mori de durere ca nu stiu ce.Am rezistat si nu m-am plans niciodata in fata fiicei mele ca ma doare capul,chiar daca imi venea sa urlu de durere,ca acum de altfel.
Dupa fug eu sus ca se indrepta mama spre usa.
Aseara, au baut amandoua lapte, care cred ca era vechi pentru ca le era rau.Intai bunicii.Deci se plangea intruna ca ii e rau,ca nu mai poate (ii venea doar sa vomite, si facea atata panarama de...).S-a dus la baie si a vomitat in chiuveta (nici nu a curatat bine voma :-s). Dupa a vomitat mama in wc (ea nu se plangea, ba chiar facea si glume).
Bunica mai sta 2 zile la noi.
De ce se cearta? Care are dreptate? de ce? Cum sa le fac sa se inteleaga?

Ps:Am incercat sa reproduc cat mai bine dialogurile.

3 răspunsuri:
| StefiChan8D a răspuns:

Pana si bunica mea cateodata imi povesteste lucruri de genul. Si mama a avut o copilarie mai urata din cauza bunicii. Dar acum se inteleg bine. Mama ta are dreptate. Bunica ta nu ar trebui sa iti bage in cap chestii cu draci si alte lucruri paranormale, si cand v-a spus ca nu va duceti la biserica este treaba voastra si a mamei tale cum te creste, parerea mea este ca mama ta te educa bine.

| Nevermind999 a răspuns:

Mama ta a suferit mult pe urma bunicii tale, si nu vrea ca si tu sa suferi din cauza ei.Nu stiu cum ai putea sa le faci sa se inteleaga.Eu nu vad decat o rezolvare:bunica ta sa nu va mai viziteze des.

| P3rSiAnBrOsKi3 a răspuns:

Deci, in mare parte bunica ta are dreptate, nu este frumos sa injuri mai ales tu avand in vedere varsta de 12 ani.
Ps:go to church