| BoomBoomToxic a întrebat:

ajutati-ma va rooog! Spuneti-mi si mie va rog traditii si obiceiuri romanesti... dar nu din acelea de care stie toata lumea de genul : de paste inrosim ouale...As vrea informatii gen aceasta: Mai demult cand era vara secetoasa, oamenii faceau un omulet din ca un fel de noroi(se numea "ene") si il puneau pe o placuta si il lasau pe rau si il ducea apa. Iar oamenii plangeau dupa el iar dupa ceea incepea sa plouo.Va rooog mult! Dau vot si funda!

Răspuns Câştigător
| HappySadness a răspuns:

De Craciun:
1)Spălarea trupului de Crăciun.

Spălarea trupului în ziua de Crăciun înseamnă că vei fi curată tot timpul anului care urmează, iar trupul tău va fi ferit de boli de piele, de pete sau de bube până la sărbătoarea următoare. În apa în care te scalzi se spune că este bine să pui o nucă pentru sănătate şi o monedă de argint pentru prosperitate şi pentru curăţirea sufletului.

2) Punerea unui pieptene sub pernă de către fetele nemăritate

Tot în prima zi de Crăciun, după scăldat, fetele nemăritate trebuie să-şi pună sub pernă un pieptene nou-nouţ pentru a-l vedea în vis pe cel hărăzit.

3) Încălţămintea nu trebuie înnoită în ziua de Crăciun

Încălţămintea poate fi înnoita în orice zi a anului, însă nu în cea de Crăciun căci astfel atragi asupra ta ghinionul şi neşansă.

4) De Crăciun trebuie să dăruieşti celor dragi ca să ai un an plin de belşug

Dacă în ziua de Crăciun nu dăruieşti nimic celor dragi, se spune că o să ai un an greu din punct de vedere financiar (atenţie, nici nu se dă nimic cu împrumut). Pentru a nu fi dator anul următor, se spune că până în ajunul Crăciunului este bine să pui la locul lor toate lucrurile pe care le-ai dat cu împrumut în timpul anului.

5) În ajunul Crăciunului, animalele vorbesc şi apa se transformă în vin

O altă superstiţie românească spune că în ajunul Crăciunului Dumnezeu dezleagă graiul animalelor şi transformă apa în vin, însă omului îi este interzis să asculte ceea ce spun acestea dacă doreşte să nu îl urmărească ghinionul pentru tot restul vieţii sale sau să li se întunece minţile.

6) Omorârea unei broaşte de Crăciun este mare păcat

Pe de altă parte, omorârea unei broaşte în această zi sfântă este considerat a fi un mare păcat căci broasca este unul dintre animalele protejate de Maica Domnului, vestind celorlalte animale naşterea Domnului.

7) De Crăciun nu se face curat

Nu se face curăţenie, nu se dă gunoiul afară din casă în prima zi de Crăciun; pentru ca să le meargă bine în casă, fetele tinere mătură podeaua în ziua de ajun dinspre pragul uşii înspre răsărit.

8 ) De Crăciun nu se închide uşa cu zăvorul

Nu se închide uşa cu zăvorul în ziua de Crăciun dacă nu vrei să alungi cu propriile mâini norocul din casă.
Despre morti, strigoi si vampiri:
1) Intr-o casa in care exista un mort, se acopera toate oglinzile.
2) Daca un animal trece deasupra sicriului neingropat, mortul devina strigoi.
3) Daca o familie are 7 copii de acelasi sex, al 7lea este strigoi.
4) Daca o femeie insarcinata iese la miezul noptii cu capul descoperit, copilul ei va fi strigoi.
5) Daca dupa moartea unui om ploua 2 saptamani, ace om este strigoi de ploaie.
6) Copii morti nebotezati plang la miezul noptii si isi asteapta mamele.
Despre Sarbatori:
1) Daca plantezi ceva de Sf. Ilie va veni o furtuna si grindina iti va strica toata recolta.
2) Daca de Sf Gheorghe nu ai la poarta crengute de rachita nu ai spor in casa.
3) Daca tuna si fulgera, trebuie sa pui frunze uscate de tei pe foc sau sa aprinzi lumanarea de la Inviere.
Gata nu mai stiu. happy sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| eu_3382 a răspuns:

De enxemplu latara cand pastele se apropie si femeile fac bunatati dupa ce le termina iau corjile de oua si le arnca in cel mai apropiat rau si se zice ca astfel mancarurile vor fi bune