| beatrice2309 a întrebat:

Am 13 ani si ieri seara cand m-am dus la baie sa imi fac nevoile cand m-am sters am vazut cam 3 picaturi de sange pe servetel.M-am speriat dar am ignorat.In dimineata asta cand m-am sculat am simtit iar ca curge ceva si m-am dus la baie.Cand m-am sters a fost mai mult sange.Cred ca mi-a venit ciclul dar nu sunt sigura deoarece din cate am auzit la alte fete, trebuie sa fie mult mai mult sange.Sa vorbesc cu mama inca nu stiu pentru ca nu stiu cum sa ii zic. Daca imi puteti spune ce se intampla cu mine va rog pentru ca nu stiu ce sa fac.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca nu ti-a mai venit menstruatia pana acum, posibil ca asta sa fie explicatia si in acest caz, este normal sa se intample asa.

Da, vorbeste cu mama ta, nu iti face griji, totul este ok ^_^

Seara faina sa ai!

| Catrice a răspuns:

Pai daca e prima dată, n-are cum sa fie mult.

| Fatamuntilor a răspuns:

Intotdeuna cand ceva nu ti pare in neregula cu tine vorbeste cu mami! E bine sa sa te sperii degeaba!
SI eu cred ca e vorba de mestruatie.
Gaseste un m.oment potrivit, cand sunteti voi doua ca sa discutati si voi ca intre fete. Poate cand gateste Spui ceva de genul,, Mami azi dimineata am avut cateva picaturi de sange si cred ca imi vine mestruatia.Sunt sigura ca tu imi vei da cele mai bune sfaturi in cea priveste tipul de absorvant, masuri de igiena, numar de zile posibile si multe altele.''
Imi amintesc perfect discutia cu mama mea, cu toate ca au trecut mai bine de 35 de ani.

| Andreeush a răspuns:

Ti-a venit menstruatia, nu e nimic iesit din comun si nici nu trebuie sa iti fie rusine sa ii spui mamei tale.

| M2gd2R a răspuns:

Daca nu te-ai lovit sau mai stiu eu ce, înseamnă ca ti-a venit menstruația. E normal ca la inceput să nu fie abundentă. Așa că, din punctul meu de vedere, este bine sa o anunti pe mama ta, curaj.