| Eusieu_4002 a întrebat:

Salutare, TPU! Sunt in gimnaziu, a inceput scoala si... din elevul de nota 10 mi se pare ca o cam scrantesc! Pur si simplu, nu ma mai pot concentra, ma stresez, la test ma panichez si iese urat. Anul trecut am avut media 10... Exista o metoda de a combate stresul, sau nu stiu, dar vreau sa am starea pe care o aveam candva! Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, te înţeleg perfect şi am trecut şi eu prin asta.
În primul rând, nu mai fi atât de stresat. Gândeşte-te că perioada aia s-a încheiat oricum şi că poate începe una diferită la fel de bună din punct de vedere al notelor. Tu învaţă ca până acum, simte-te bine dar ai grijă să nu capeţi vreau viciu. Mai uşor cu internetul şi anumite obiceiuri. Încearcă să ai şi un stil de viaţă sănătos adică fă plimbări dese şi mănâncă multe fructe şi legume, o viaţă socială bună şi încredere în tine. Încearcă să îţi descoperi un hobby şi un talent deoarece practicându-l capeţi şi mai multă încredere, iar cu ea dispare acea panică. Eşti stresat probabil de începerea scolii şi de teama de a nu decădea. Fi puţin mai optimist, dar rămâi realist.
Succes!

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Eu cred ca exista un motiv anume care te distrage de la invatatura; in cest caz nu te pregatesti foarte bine,esti cam superficial fiindca gandurile tale au o alta directie si te perturba. Opreste-te o clipa,concentreaza-te pe tine insuti,cauta in memorie si afla ce anume te preocupa de fapt:o fata care ti-a atras atentia, o problema de familie, sau chiar o nesiguranta in legatura cu viitorul.Indiferent ce-ar fi,constientizeaz-o,pune-i frau si regaseste-ti linistea; cand,sufleteste,vei redeveni cel care erai,cand orice neliniste va fi eliminata, sau macar aflata sursa ei, atunci te vei putea concentra pe invatat si rezultatele vor fi pe masura.Succes!

| Ramonaaaa a răspuns:

Si eu mai am stari de astea de **** cand nu imi vine sa ma apuc sa citesc lectia la biologie,sa invat declinarile la latina sau sa imi fac tema la franceza laughing.
Este si normal sa nu iti placa,uneori sa iti faci temele pentru ca,daca nu iti place materia respectiva totul devine pura obligatie.
Incearca din rasputeri sa te "mega-concentrezi" la ore. Fara biletele, fara mesaje pe telefon in timpul orei, fara priviri aruncate cu colegul/colega...STOP!
Ai venit la scoala sa inveti, sa acumulezi noi informatii pentru ceea ce va urma in viitor.Ai si pauze in care ai timp de vise si nebuniiday dreaming.
Cand nu intelegi ceva intreaba profu/profa sau colegul/colega. Incearca sa mananci,sa bei apa in timpul scolii, sa iesi afara in pauze, sa te relaxezi.
In momentul in care a intrat proful sau profa te concentrezi!

| Eusieu_4002 explică:

Multumesc mult tuturor!