| a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor. De doua nopti tot visez urat, am cosmaruri. Sincer imi este frica sa ma mai culc diseara... Tot visez ca imi mor persoanele dragi din familie, sau ca au accindente, sau ca suntem jefuiti sau ca suntem rapiti/ disparuti. Faza e ca seara nu mananc (ca sa zici ca imi pica prost), sau nu ma uit la filme de groaza sau altceva. Am o viata 'inocenta', ca sa zic asa. Seara ma rog inainte sa ma culc, nu am probleme de familie sau alte probleme in viata mea. E totul perfect! Nu e nimic care sa-mi dauneze pana la urma somnul. Mai visam si inainte urat, dar in majoritatea noptilor visam frumos. Nu exista seara/ noapte in care sa nu visez... Deci ce ar putea fi? Asa din senin de doua nopti visez urat, si sunt cam legate intre ele visele. Am observat ca in prima seara s-a intamplat un accindent cu masina mamei mele in care se presupunea ca a murit tata (Doamne fereste), si m-am trezit brusc si am inceput sa plang. N-am mai putut dormi de la ora 4 dimineata de cand am avut acel vis/ cosmar! Apoi, azi noapte, am visat ca parintii mei disparusera, si am sunat-o pe mama de la bunica, si mi-a raspuns (mama) si mi-a spus ca au avut un accindent (Doamne fereste), si ca tata i-a facut 'praf masina' (Doamne ferseste)! Legatura din cele doua vise e masina mamei. Ce se intampla? Ar trebui sa dau credinta acestor vise? Ce sa fac ca sa nu mai visez chestiile astea? Vreau inapoi acele nopti minunate in care eram intr-o lume magica! Cum sa le readuc? Sfaturi? Astept cat mai multe raspunsuri! Dau FUNDA love struck! Multumesc kiss

Răspuns Câştigător
| PaulaGGiyongchy a răspuns:

Cand eram mica si aveam cosmaruri, mama mi a spus ca atunci cand ma trezesc din cosmar sa spun "cu noaptea ai venit cu noapte sa pleci" si sa zic "Tatal Nostru".Cat despre accident, rapire etc. stiu ca de obicei cand visezi ca moare cineva atunci ii moare moartea acelei persoane, ceea ce este de bine.inainte sa te culci incerca sa te gandesti la ceva frumos ce te linisteste si daca iti e mai bine lasa televizorul cu putin sonor pe desene animate sau pe o emisiune de comedie, te va linistii. Sper ca te am ajutat.

| ? explică (pentru PaulaGGiyongchy):

Daa! Multumesc mult kiss. O sa incerc sa fac ceea ce mi-ai spus tu! Multumesc din suflet kiss

| PaulaGGiyongchy a răspuns (pentru ?):

Nu ai pentru ce! Sa ma anunti daca merge.:*

| ? explică (pentru PaulaGGiyongchy):

O sa te anunt...maine credhee hee... laughinginca o data multumesc kiss

29 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Moartea in vis e semn bun.Nu stiu chiar ce sa zic.Eu am visat Moartea acum doua nopti.M-am speriat, dar nu s-a intamplat nimic, ci doar a pomenit un prieten de Moarte, deci se leaga ceva.Parerea mea este ca daca ai un vis care se indeplineste simbolic, e semn bun de dezvoltare spirituala.Deci,nu stiu ce sa zic despre visul tau, sincer, nu te speria.Pace.

| AlinaOneDirection a răspuns:

Eu cred ca ai visat aceste lucruri fiindca, dupa ce ai visat urat, ziua te-ai gandit foarte mult la ele.Din ce stiu eu visele sunt de obicei cu lucruri la care te-ai gandit in ziua respectiva. Sper ca te-am ajutat. Funda?big grin

| ? explică (pentru AlinaOneDirection):

Multumesc mult. Si asa e, ziua ma tot gandesc la ele...hee hee

| AlinaOneDirection a răspuns (pentru ?):

Cu placere, si sa nu te mai gandesti la ele. Sunt doar vise.

| ? explică (pentru AlinaOneDirection):

In regula! kiss

| LanaDelRayFan a răspuns:

Hei happy
Asta se intampla pentru ca ziua te gandesti numai la astfel de lucruri, iar seara, cand dormi, creieri face legaturi cu ce ai visat tu.Astfel se formeaza visele/cosmarurile.Inainte de a dormi, citeste o carte, vorbeste cu cea mai buna prietena a ta, si bea o cana de lapte, sau ceai cald de tei.
Succes! Te pup! Si sper sa nu mai ai cosmaruri! happy

| ? explică (pentru LanaDelRayFan):

Multumesc mult kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze ca raspund asa tarziu..aceste vise sunt produse de ceva ...probabil ai vazut la televizor un accident de masina si poate parinti tai au niste probleme cu niste acte sau ceva nu foarte important iar tu leai asociat pe amndoua creand un accident de masina unde erau implicati parinti tai.
Crede-ma nu esti singuracu astfel de probleme care la mine au devenit ceva obisnuit...eu visam anumite lucruri oameni pe care nu le-am mai vazut Iiar urmatoarea zi le vedeam genul asta de vise te pregatesc pentru ce urmeaz...in cazul in care vei visa o persoana care a murit (nu sa o visezi moarta ci vie dar doar in vis) asta poate insemna doua lucruri persoanei respectivenuiie bine si te roaga sa faci o fapta buna sau sa te rogi pwntru ea saureprezintafaptul ca ele nu vor sa le uiti si de asta le visezi
Daca visezi ca cazi acesta fiind cel mai intalmit vise nu te speriaasta Iinseamna doar ca cineva te face sa te simpi rau sau te face sa pari proasta si visul iti spune ca ar trebui sa te ridici si aa nu mai lasi acele persoana sa te supere...mai am o gramada de exemple sa ti dau si eu am anumite probleme legate de chesti ca visele sper ca team ajuta
Daca vrei sa ne imprietenim poti sa imi sui Facebook-ul tau.♡

| anca29 a răspuns:

Uite, visele apar in perioada cand somnul e mai profund 12:00-2:00 deci intr-o seara culca-te pe la 2 ca sa scapi...

| ? explică (pentru anca29):

Eu visez mai spre dimineata... orele 2-3 4. Serios! Ma trezesc fiind speriata, plang, dar ma uit la telefon sa vad cat e ceasul, si de obicei pe la 4 ma trezesc din vise. Azi m-am trezit la 9 si ceva, si in jurul acestei ore am visat.

| PublicName330 a răspuns:

Visele noastre ne apartin. Acestea nu apartin realitatii. Nu te speria, ca "moartea" in vis e lucru bun. E bine sa plangi cand iti moare mama/tatal/bunica in realitate. Daca plangi dupa ce ai visat urat se considera fara motiv. Si eu am visat azi-noapte ca cineva vroia sa distruga casa unui vecin, asa ca m-am dus catre el si a disparut, dupa a disparut visul, ca era un om care vroia sa faca asta cu un excavator cu picioare. Ciudat :), nici un excavator nu are picioare. Si am visat ca am avut gaura pe mana, si m-am speriat, am crezut ca-i realitate.
Aici este link-ul sa scapi de cosmaruri http://www.click.ro/......-cosmaruri
Si iti voi povesti pe scurt cauzele ca visezi urat.
Cauzele pot veni de la noptile agitate chiar si de la transpiratii (cand transpiri fara motiv sau din cauza caldurii). Chiar si trezirea agitata este cauza cosmarului. E evident ca ai privit fantome/monstrii/demoni/Satana pe net. Sa nu te panichezi, visele urate le au toata lumea de pe pamant.
Dacă tocmai ai visat urât și te întrebi cum poți scăpa de coșmaruri, află că nu este bine să te culci la loc imediat după ce te-ai trezit dintr-un astfel de vis. În aceste momente ești foarte agitat și speriat, iar acest lucru ți-ar putea influența somnul și provoca un nou coșmar. Încearcă să apelezi la tehnici de relaxare precum exercițiile de respirație sau meditația. Gândește-te la lucruri pozitive și imaginează-ți că ești într-un loc pașnic și calm, unde te poți simți în largul tău.

Cum poți scăpa de coșmaruri – cel mai bun sfat atunci când ai coșmaruri dese și foarte intense este să mergi la un psihoterapeut. Acesta te poate ajuta să înțelegi cauza viselor urâte și să scapi de anxietate și stres și, implicit, de coșmaruri. Majoritatea viselor urâte scot la iveală sentimente negative pe care le poți avea față de o anumită situație sau chiar persoană, deci ai putea afla câteva lucruri despre tine care stăteau ascunse în subconștientul tău. Dacă observi că ai prea multe coșmaruri și nu poți scăpa de ele, apelează la un specialist. Sau iti recomand sa apeezi la serviciile unui psihoterapeut care sa te ajute sa intelegi ce sunt aceste vise si ce semnificatie au ele pentru tine si ce a determinat aparitia lor. Un prim pas va fi si acela sa notezi imediat ce te-ai trezit ce ati visat. Stiu ca este dificil un pic, dar este important pentru a reusi apoi impreuna cu psihoterapeutul sa gasesti semnificatia.
Incearca sa bei si mai multe ceaiuri. Poate te scapa de vise urate.
Simptomele cosmarului:
- mancarea picanta (ardei iute, ceapa in cantitati mari, ketchup picant etc.)
- lichide care contin acid sau cofeina in afara de apa minerala (cafea, sucuri acidulate etc.)
Incearca sa-ti nu mai misti in mod brusc ochii. Boala, chiar si febra, pot duce la cosmaruri, precum si o reactie adversa la un medicament, ce provoaca un efect secundar sau lasarea de droguri, dezalcoolizarea sau consumul excesiv de alcool. Mai multe detalii pe http://www.cevisez.ro/articole/cum-scapam-de-cosmaruri-a61.html si http://moldovacrestina.md/ru/cum-sa-scapi-de-cosmaruri-5-pasi/

| jfdeoeogpde a răspuns:

Iuite e fac in felul asta :se numeste,, gandit cu ochii deschisi`` ziua stai intinsa si gandeste-te la acel vis apoi incearca sa il faci vis frumos ....de ce nu ai incerca sa visezi ca Dumnezeu in timpul accidentului ia ajutat pe perimti tai sau mai sti eu ce.
iti marturisesc ceva secret care ma ajuta :inainte de a ma culca inchid ochi si imi imaginez ca zbor printre nori si vad o lumina precum raiul (nici odat nu ajung sa il vad intreg, dar ma ajuta sa stiu ca nu sunt singura ). chiar sper ca te-am ajutat dar din cate vad de la alti utilizatori se vede ca nu esti singura. NOROC

| ? explică (pentru jfdeoeogpde):

Multumesc din suflet love struck kiss

| jfdeoeogpde a răspuns:

Scuze pentru. greselile de ortografie

| ? explică (pentru jfdeoeogpde):

Nu-i nimic, sigur te grabeai sau ceva...nu am observat oricum laughing

| sternocleidomastoindian a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa te manipuleze aceste vise.inainte sa te culci nu te gandi ca ai mai putea visa asa ceva.si gandeste-te la lucruri frumoase, "senine"... sper ca te-am ajutat :*

| ? explică (pentru sternocleidomastoindian):

O sa incerc! Multumesc de sfat kiss

| Elisabeta_Andra_1994 a răspuns:

Inainte sa adormi gandeste-te la cineva de care iti place mult si ai sa vezi ca tot imaginandu-ti momente alaturi de acea persoana iti vin numai vise frumoase laughing

| ? explică (pentru Elisabeta_Andra_1994):

Problema e ca eu mereu ma gandesc la cineva de care imi place mult laughing!

| Vivii a răspuns:

Pai inteleg ca visele sunt legate intre ele, deci, ar trebui sa te gandesti la lucruri pozitive si cand iti e teama sa te rogi happy. Dumnezeu in totdeauna te va ajuta, dar aceste vise pot fi niste vise care ti-le provoaca ceva care s-a intamplat de curand.Ati avut vreun accident in familie?

| ? explică (pentru Vivii):

Nuu, nu am avut nici un accident din cate stiu eu! Cum am mai spus, totul e in regula in viata mea si in familia mea. Nu inteleg de ce imi este tulburat somnul daca nu am motive... Si multumesc pentru sfat kiss. O sa-l iau in seama!

| ralucascratte a răspuns:

Si eu visez chestii de genu de fiecare data cand merg in excursie sau la colege. mai am vise cu chuchy. ma sperie brrr... sti e am observat. daca am fost in vara la o prietena si aveam emotii ca nu o sa dorm (prietenele mele stiu de "insomniile" mele asa ca au zis sa ne uitam la comedii. ne-am uitat la trei comedii pana la 5 ( dictatorul merge) si asa bine am dormit. faza ii ca te gandesti la fazele amuzante si uiti. eu una nu m-am uitat si nu o sa ma uit la filme horror. am cicatrici cu chuchy numai din niste poze de la likeuri pe facebook. si eu am mereu emotii dar ce trebuie sa faci e sa te distrezi si sa obosesti pana pici de somn. :*

| ? explică (pentru ralucascratte):

Daa, buna idee laughing). In regula. Te iau in seama kiss. Multumesc de raspuns kiss!

| ocelot a răspuns:

Si eu am avut un vis asemanator si am gasit o explicatie destul de pertinenta.
Pe scurt, sa visezi accidente de masina simbolizeaza ori un sentiment de vinovatie pe care-l ai in subconstientul tau, ori stres acumulat. Poate sa insemne si neglijenta ta, nu neaparat la volan, dar in viata... pentru ca ti-ai visat parintii, mai ales tatal, poate stilul tau de viata sau ceva ce ai facut nu e la asteptarile lor.
Uite, poti sa citesti aici mai mult:
http://www.dictionaruldevise.com/am-visat-accident
Pt o explicatie mai izoterica, si nu psihologica, poti sa cauti pe un alt dicitonar de vise, cum e visele.com sau cevisezi.ro (parca asa se numeau).

| mayaunicorn a răspuns:

Buna! Si eu de azi-noapte am inceput sa visez urat!