| ancu_6221 a întrebat:

Hey TPU...am nevoie de consolare, incurajare, nici eu nu mai stiu...
sa incep cu inceputul...am 15 ani si parintii mei nu se inteleg, se cearta mai mereu din diferite motive, iar eu sunt bagata mereu la mijloc, adica eu sufar cel mai mult din cauza certurilor lor...craciunul trecut a fost o cearta mare intre ei, iar eu "m-am bucurat" de craciun plangand iar acum nu astept absolut deloc sarbatorile.Am facut absolut totul:am plans am suspinat am tipat am vorbit cu ei, degeaba, in zadar, m-am gandit chiar si la sinucidere, simteam ca innebunesc.Niste sfaturi miar ajuta foarte mult! va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Andreea3219 a răspuns:

Of imi pare rau de tine parintii mei sunt divortati, iar parintii iubitului meu au divortat de curand si crede-ma te inteleg, ai nevoie de sustinere in aceste momente, ei nu vor sa te faca sa suferi ci pur si simplu nu se mai inteleg...iti urez succes si te sustin. pop:*

5 răspunsuri:
| ChocaholicBi a răspuns:

In niciun caz nu te sinucide! Poti vorbii cu ei si sa ii intrebi de ce se cearta asa ca niste copilasi de gradinita. Spunele sa nu se mai certe si ce simti tu cand ei se certa asa. Daca tot se certa din ce in ce mai serios eu spun ( chiar daca v-a fii enorm de greu ) sa divorteze, mai bine fericitii despartiti decat suparati impreuna (dar asta e decat in cel mai rau caz ) Sper sa se rezolve! Funda?

| ARSSS a răspuns:

Cand parintii mei sau certat, a fost o vorba de divort la un moment dat... am auzit din cealalta camera, am venit la ei, si le-am zis ca daca cumva divortzeaza jur ca fug de acasa, asta amus 2 ani happy... de at, sunt doar certuri minore, si rare tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma tem ca nu ai ce face. Indiferent de sfaturile date, te vor ignora. Vor zice ca tin cont de tine, dar de obicei realizeaza raul facut copiilor prin certuri cand se pune problema despartirii de acesta. Momentan se concetreaza doar pe cine e mai cu mot.
Asteapta sa treaca timpul, e singurul antidot pe care il ai la indemana.

| Dexteo a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine.la mine a fost aceeasi situatie chiar mai tragica...pana la urma am iesit din ea pentru ca s-au despartit mi-a facut un bine enorm.cu care te intelegi cel mai bine din ei? spune-i lui/ei problema ta si explica-i ca daca nu se inteleg se pot desparti si isi pot gasi pe altcineva.la mine problema era ca mama mea nu a vrut sa ma lase fara tata, dar eram mai bine daca ei erau separatii pana la urma a inteles ca mi-ar face un bine si mama mea a plecat la munca in Italia anume ca sa aiba motiv de despartire.viata mea a fost mult mai buna dupa urmatoarele.nu stiu daca te-am ajutat cu ceva, este o situatie complicata.in nici un caz sa nu te gandesti la sinucidere pentru ca ai toata viata inainte.gandestete ca mai ai 4-5 ani si te pui pe picioarele tale.trebuie sa nu iti pese, pentru ca daca intervi sau nu in scandal nu va schimba nimic.eu imi puneam castile dadeam muzica la maxim si ma pierdeam in gandire (ca si cum nu sa-r intampla nimic).sad

| samircristian a răspuns:

Simplu si usor facase voia domnului. daca intelegi incearca si fi tare fiecare cu viata lui