| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica mare problema.Cea mai buna prietena a mea,Ana, a cam început sa mă evite.Totul a început atunci când o fat pe nume Larisa a ieșit mai des afară cu noi.
Ana stătea numai cu ea pe telefon când mergeam în parc și nu prea îmi dădea atenție. Eu chiar țin la ea,și mereu când o intreb dacă vrea sa ne intalnim,mereu îmi spune ca vine și Larisa.
Acum câteva zile,a fost Sfânta Maria,iar eu i-am urat o zi de nume fericita (o cheamă Ana-Maria).Nu a spus nimic,și când am intrebat-o dacă s-a supărat pe mine,a zis ca nu.Mi-a răspuns de mai multe ori așa, dar în ultima vreme,când vorbim la telefon,pare plictisita și obosita, deși vorbește cu Larisa câte 1 ora pe zI despre noua melodie care a auzit-o.
Nu prea îmi mai da atenție,deși spune ca suntem cele mai bune prietene. Tatăl ei are o clinica terapeutica (este doctor).Ea s-a mutat la mansarda cabinetului, așa ca s-a hotărât sa dea o petrecere în pijamale peste câteva zile.Normal,înainte trebuia sa vin doar eu,dar aa invitat-o și pe Larisa, deși trebuia să facem câteva chestii pe care le făceam doar noi doua. Nhu știu dacă acum mai are chef sa stea la petrecerea aia cu mine (nici nu știu dacă mai vrea sa mă invite).Mi se pare ca o transforma pe fata aceea în noua ei BFF.Mai demult eram cele mai bune prieten și cu o alta fata,care s-a mutat în alt oraș. Apoi,am devenit prietene cu o fata care se pare ca ne bârfea și ne-am certat cu ea (le spunea toațe secretele noastre personale unor colegi).Așa ca,eu și Ana am hotărât sa nu mai avem o a treia Bff.Dar acum îi spune Larisei :,, noua NOASTRĂ bff".Și chiar mă enervează.
Va rog! Ajutor! De can sta cu Larisa sa incepe sa se schimbe mai mult decât ar trebui! Ajutati-mă! NU STIU CE SA FAC! Help!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Nu prea ai ce sa faci. Eu unul iti sugerez sa incerci s-o cunosti mai bine si tu pe acea fata, Larisa, poate chiar este de treaba.

Eu unul nu cred ca vrea sa renunte la tine, doar vrea s-o cunoasca mai bine si pe acea fata, atata tot...

Da-i o sansa, nu toti prietenii te tradeaza si iti spun secretele tuturor...
Poate o sa va intelegeti bine si o sa deveniti toate 3 BFF, cine stie?

Daca as fii in locul tau as merge la acea petrecere in pijamale si as zambi, m-as simti bine alaturi de amandoua. O sa te obisnuiesti cu acea fata cu timpul, daca esti intelegatoare o sa va imprieteniti si o sa va faca placere sa stati impreuna.

Nu ai cum sa-ti obligi prietena sa renunte la acea fata. Tot ce poti sa faci este ori sa renunti la toti prietenii *nerecomandat*, ori sa incerci sa te intelegi cu amandoua.
Ce ar putea merge rau?
Cu cat mai multi cu atat mai bine.

Ana tine mult la tine insa tu te departezi de ea, nu ea de tine...incearca s-o intelegi si sa fii apropiata atat de ea cat si de Larisa.

Succes!

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Esti poate putin posesiva. De ce nu incerci sa te integrezi si tu pe langa ele si nu o sa te mai simti data la o parte? Este evident ca esti geloasa si iti vrei prietena doar pentru tine. Reintegreaza-te si nu ii impune prietenei tale cu cine sa vorbeasca pentru ca asa o indepartezi de tine.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Ai incercat sa-i dai o sansa acestei fete, Larisa? Poate vei reusi sa te intelegi cu ea. Sa fiti 3 BFF.
Daca nu, vorbeste cu prietena ta, Ana, si spune-i ca te simti data la o parte. Intreab-o daca vrea sa fiti in continuare prietene. Mie mi se pare cam urat din partea ei sa te ignore pentru o alta fata. Si mie mi s-a intamplat asta, dar in cazul meu a fost mai complicat.

| sara231203 a răspuns:

Mulțumesc pentru sfaturi! Eu nu sunt posesiva cu Ana, doar ca mi-e puțin frica, deoarece ea i-a spus mai demult Larisei niște secrete mai personale de-ale unei fete.Cu Larisa mă înțeleg foarte bine, doar ca atunci când incerc sa vorbesc și cu ea, Ana se cam supara.Am vorbit cu ea, și mi-a zis ca noi încă suntem prietene bune.Cu Larisa m-am înțeles bine de la început, doar ca ea nu o suporta pe Ana.Ieri,am ieșit cu amandoua afară, iar Ana o tot urmarea pe Larisa, iar când eu stăteam intre ele doua, Ana mă dădea la margine (mă împingea la propriu).
Larisa mi-a zis la un moment dat ca Ana e puțin posesiva pentru ca vrea mereu sa stea lângă ea și sa o mângâie pe cap.
Lari mi-a zis mai demult ca îi place de mine ca și companie.Și eu o consider o fata de gașca. Cel mai mult mă enervează faptul ca Ana nu mă lasă și pe mine sa petrec timpul cu Larisa, deși spune ca suntem toate 3 BFF. Poate ca și eu am devenit puțin geloasa, dar acum am aflat ca Larisa mă considera o prietena foarte apropiata, căci avem multe în comun și chiar mă bucura asta.
Dar cum am zis, Ana nu vrea ca eu și Larisa sa facem unele chestii împreună.Ca de pilda vorbitul.Eu ȘI Ana ne înțelegem foarte bine, dar nu cred ca mă mai considera cea mai buna prietena a ei, ci doar una apropiata.
În orice caz, Mersi mult pentru sfaturi! Poate ca am interpretat greșit. După tot ce s-a mai întâmplat, am început sa mă simt mai bine.
P.S.Singurul lucru care mă deranja era faptul ca Ana nu voi acasă eu și Larisa sa ne înțelegem bine, așa cum se înțelege ea cu Lari.

| sara231203 a răspuns:

M-ati ajutat mult! Am vorbit putin cu Ana,iar acum totul s-a rezolvat! Mi-a spus ca nu s-a suparat pe mine sau ceva,ci doar nu voia sa fie lasata ea de o parte, și a vazut ca eu mă inteleg bine cu Larisa, si de asta a devenit mai posesiva cu Lari, pentru a se apropia mai mult de ea! Scuze daca v-am făcut sa va pierdeti timpul cu o problema absolut nesemnificativa, care s-a rezolvat de la sine happy