| Cynthia13 a întrebat:

Am o prietena, Maria, pe care o cunosc de cand ma stiu eu(mamele noastre erau prietene). Deci, de cand am intrat la liceu si-a cam schimbat atitudinea fata de mine.Noi,in scoala generala(ea a venit la mine la scoala in clasa a 5-a) ne mai ajutam la teste cand nu stiam, dar acum daca a-ti vedeao cum acopera foaia de test sa nu cumva sa vad eu(asta si la testele predictivestraight face). Mai are momente, atunci cand este in preajma mea nici nu vorbeste cu mine, iar asta ma deranjeaza din moment ce e una din cele mai bune prietene ale mele, si mai e si colega mea de banca.
Totul a inceput de cand am aflat rezultatele de la admitere. Ea a luat note mai bune decat mine, iar eu, din cauza examenului la mate... ce sa mai zic.Cand ne-am dus sa completam fisele cu liceele impreuna cu parintii ea de abia ma salutat si s-a dus in cealalta parte a clasei sa stea cu alte prietene, iar eu am ramas cu mama mea si a ei.
Alta data, am iesit impreuna cu mamele noastre in parc.Cand ne-am vazut a zis doar buna.Cat timp am stat in parc(vreo 3 ore), am scos cuvintele cu clestele din gura ei. Pur si simplu, la orice intrebare pe care eu o puneam(de exemplu :Ai ascultat melodia aia?, etc) ea imi raspundea cu:,, Da",,, Nu" si,, Nu stiu", doar atatstraight face, si la plecare pa. M-am simtit foarte prost, atmosfera dintre noi parea foarte tensioata, credeam ca eu am facut ceva care a suparat-o.Doua zile am refectat la acest lucru, incercand sa descopar o greseala, facut-a de mine.
Maria, prietena mea, a fost mereu mai timida(putin), si eu am ajutat-o cu acest lucru.De cand a venit si in scoala mea am integrat-o printe colegii mei, cand avea vreo problema eu o ajutam, dar pe ea parca nu prea o intereseaza.Cateodata ma simt,, folosita", dar cateodata da dovada ca e o prietena buna. Pot spune ca prietena mea se aseamana cu proverbul:,, Mâţa blanda, zgarie rau".
Din ce v-am povestit eu, ce parere aveti despre prietena mea? Credeti ca e o prietena buna?

1 răspuns:
| annytzaa a răspuns:

Din cate ne-ai povestit nu prea pare a fi o prietena buna si nu cred ca a fost vreodata o prietena adevarata.Eu sunt in clasa a VIII-a si am si eu o prietena care nu prea mai vorbeste cu mine dar eu nu ii arat ca imi pasa si te sfatuiesc sa faci asa si tu. Poate ca e asa cum ai spus-o chiar tu te-a folosit dar ar fi mai bine sa o lasi pe ea in pace si sa iti faci alte prietene si poate chiar sa te muti cu altcineva in banca.Asta e doar un sfat acum tu decizi sper ca ti-am fost de folos.