| Marin321 a întrebat:

Hey TPU!

Am o problema mai complicata.

Mult timp mi-a placut de o fata.
Mi-am facut curaj si i-am spus dar ea e indragostita de altcineva... dar eu tot i-am spus si nu a reactionat rau chiar deloc.

Problema e ca as vrea sa mi-o scot din minte, pentru ca deja e drama prea mare ca sa merite.

As vrea sa o uit dar totodata sa mai vorbesc cu ea, adica tin la ea si acest sentiment sincer nu as vrea sa dispara.

Dar vreau sa uit ca am fost indragostit de ea... ca sa nu mai sufar ca prostu.

Cum sa fac, sa rup atasamentul emotional pe care il am pentru ea? Dar totodata sa ramanem prieteni.

Bine si mai bine spus sa nu mai simt acel gol in stomac cand o vad de mana cu altul sau cand imi spune: Vaiiiii uite ce baiat frumos, am vorbit cu el si cred ca m-am indragostit.

2 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Cel mai important lucru atunci cand vrei sa uiti pe cineva de care esti indragostit e sa rupi legatura definitiv cu acea persoana.Nu te poti astepta ca o rana sa se vindece odata ce te lovesti incontinuu la ea.
Vorbeste cu alta fata, o sa fie greu la inceput sa ti-o scoti pe cealalta din cap, dar, cu timpul, nemaivorbind cu ea, o sa o uiti.
Nu poti sa fii prieten cu cineva pe care il iubesti si care te raneste avand relatii...
In cel mai bun caz, daca vede ca nu o mai cauti, poate o sa iti simta lipsa si o sa faca sacrificii pentru tine(desi cazurile astea sunt cam rare)

| Sketch2 a răspuns:

O sa treaca de la sine odata cu timpul dar nu te astepta sa ramanesti prieteni. E foarte complicat sa ramaneti prieteni si in acelasi timp sa rupi "atasamentul emotional".