| Cosmy_9069 a întrebat:

Hey TPU., Am si eu o intrebare : voi cand nu puteti sa adormiti ce faceti [ in afara de somnifere si lapte cu miere ]? FUNDITA SI VOT, bineinteles. Ms. mult!happywinking; xhappyhappy

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Somniferele se iau la indicația medicului, atenție!
Activități zilnice ai?
Dacă lenevești toată ziua, de unde oboseală și stare de somn peste noapte?
Pa, pa.

| anaMARIA a răspuns:

Eu una ma gandesc la ceva frumos, ceva ce mi-as dori foarte mult sa mi se intample.Inchid ochii si incep sa imi imaginez totul.Asa adorm aproape in fiecare seara happy De cand sunt mica am obiceiul asta si functioneaza intotdeauna big grin

| SkyFly a răspuns:

Salut! Ce fac când nu pot să dorm? În primul rând, nu folosesc somnifere, e exclus aşa ceva, de ce? Pentru că nu îţi fac deloc bine, bănuiesc ca nu ai mai mult de 15-16 ani, poate mai puţin, gândeşte-te că dacă de la o vârsta atât de frageda iei somnifere, mai incolo ce vei lua? În al doilea rând, eu spre exemplu... încerc să mă gândesc la ceva ce ma linişteşte... însă de cele mai multe ori nu reuşesc. Un ceai ceva seara poate ajuta, cred eu. Însă atunci când urmează o zi grea sau foarte importanta cred că nimic nu funcţioneaza.
Pa, pa

| oanacatalina a răspuns:

Eu am mai folosit următoarea metodă: stingeam tot, să fie întuneric sau lumină difuză şi apoi îmi repetam de 3-4 ori în minte următoarea propoziţie: "Oana, ai 60 de secunde să adormi" şi începeam numărătoarea inversă de la 60. Nu îmi ieşea chiar din prima dar a doua oară când începeam să număr nu mai ajungeam nici pe la 30... La mine funcţionează, sper ca şi la tine. E vorba de subconştient!