| PabloEscobarGaviria a întrebat:

Nu pot sa dorm (seara)! Voi ce faceti ca sa adormiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa adormi usor mai poti face:
- inchizi TOATE aparatele electronice din camea: telefon, laptop, computer, jocuri
- faci un dus cald inainte de culcare, ca te relaxeaza
- te pui in pat si incerci sa te relaxezi gandindu-te la ceva frumos si pozitiv, resprand din ce in ce mai rar si adormi.

Sub nici o forma nu deschizi telefonul sau orice alt aparat electronic, fiindca iti alungi somnul definitiv.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei mă asez in pat si adorm. Dar ziua muncesc.

| PabloEscobarGaviria explică (pentru darrio2007):

Asta e, ca si eu in general muncesc si dorm bine noaptea, dar acum nu pot sa mai merg la munca de vreo 45 de zile din cauza unei probleme si efectiv nu pot sa dorm noapte pentru ca nu sunt obosit.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca dormi ziua, de aceea nu mai dormi noaptea, ca ti-ai schimba ciclul circadian.

Este vremea sa revii la normal, adica scularea la ora 6-7 dimineata indiferent ca ai dormit 2-3 ore si tragi de tine toata ziua sa NU dormi deloc, pana seara, cand te pui in pat la ora 9 si adormi, ca esti foarte obosit.
Faci asta in fiecare zi si vei vedea ca intr-o saptamana vei schimba programul de somn, cu unul nromal si sanatos.

Retine: NU ai voie sa dormi ziua, dupa ora 7 dimineata, pana seara la ora 9 acnd poti merge in pat si dormii.

| PabloEscobarGaviria explică (pentru Violleta2022):

Nu dorm ziua. Dar nu fac nimic, efectiv stau in casa si ma duc pana la magazin si nu sunt obosit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PabloEscobarGaviria):

"Dar nu fac nimic, efectiv stau in casa si ma duc pana la magazin si nu sunt obosit." Pai asta e problema.

| suntserios a răspuns (pentru PabloEscobarGaviria):

Apuca-te de sport. Seara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PabloEscobarGaviria):

Dar de munca de ce nu-ti cauti, ca sa nu te mai plictisesti atata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citesc puțin dintr-o carte proastă. Apoi mă apucă somnul.

| PabloEscobarGaviria explică (pentru sadrian46):

O sa incerc si eu. Doar ca eu am numai carti bune?

| CleanHeart a răspuns:

Mai eu nu am treabă cu somnul, adorm oricând la orice ora, pune.ti sunet de ploaie pe fundal și bea o cana de lapte înainte de culcare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascult muzica, stau eventual aici pe TPU, sau citesc, Youtube pentru vizionarea documentarelor, filme/seriale, însă cel mai bine pentru somnul nocturn ar fi mișcare înainte ca să aibă corpul timp sa obosească

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu pot, aud din ce in ce mai multi oameni cu problema asta. Eu mai iau melatonina dar tot ma trezesc noaptea.

| PabloEscobarGaviria explică (pentru anonim_4396):

Nu as vrea sa iau nimic, as vrea sa adorm singur.

| cristianvalentin337 a răspuns:

Timp de trei ani de zile am patit acelasi lucru..adormeam la 3 dimineata si ma trezeam la 6, eram foarte obosit la scoala. Am vorbit legat de problema asta cu un prieten din cartier si m-a ajutat el. M-a incurajat sa fumez iarba, am fost in Olanda unde am incercat si pot sa zic ca din acel moment am renascut. Trag cateva fumuri cu jumatate de ora inainte de culcare si uneori patesc si sa nu ma mai trezesc la alarma.

| PabloEscobarGaviria explică (pentru cristianvalentin337):

Asta nu e o solutie pentru mine. Am fumat iarba ani de zile, in fiecare zi si m-am lasat de vreo 2 ani asa ca nu o sa ma mai apuc iar.

| Madalin2004 a răspuns:

Asculta muzica care îți place
Gandeste-te la ceva ce îti place

Eu asa fac si adorm in cam 15 min

| PabloEscobarGaviria explică (pentru Madalin2004):

Imi vine sute de ganduri in cap si efectiv nu pit sa adorm. Stau ca prostul toata noapte intins in pat si ma gandesc la chestii.