| alina101 a întrebat:

HEY TPU! Am si eu o mica problema.Nu vreau ca aceasta sa fie luata in ras sau alte chesti.Problema mea este ca mama vrea sa ma impartasesc (sa tin post )peste doua saptamani si eu vreau acest lucru doar ca nu pot.In ultima vreme am facut niste lucruri ca sa zic asa "rele", iar ultima data cand m-am impartasit mi s-a stins lumanarea.I-am explicat mamei asta, ea zice ca-i intamplator dar nu e.Chestia e ca vreau sa ma spovedesc dar nu vreau sa o fac cand o sa merg cu mama pentru ca ar dura foarte mult si in plus mai e si alta lume care asteapta. Vreau sa merg sa ma spovedesc fara ca ea sa stie si nu stiu cum sa fac asta.Eu sunt o fire care nu prea iese pe afara si daca ii spun ca ies cu o prietena o sa ma sune din cand in cand si eu fiind in biserica nu o sa pot sa-i raspund si apoi o sa o sune pe prietena mea si o sa vada ca nu sunt cu ea.Merg la biserica in centrul orasului si acolo lucreeza si mama si as pute sa ma intalnesc cu ea (si daca ma intalnesc nu pot sa-i spun ca am iesit sa ma intalnesc cu o prietena pentru ca mama vrea sa stie cand plec si cand ajung acasa).As vrea sa merg fara ca mama sa afle. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Poti ruga o prietena sa te ajute, adica daca e cazul sa o minta pe mama ta. Minciuna ei va fi iertata de Dumnezeu pentru ca a fost intr-un scop nobil. Adica ii spui ca iesi cu ea, iar daca mama ta o suna, ii spune ca sunteti intr-un anumit loc. Daca mama ta e credincioasa va intelege, deoarece dupa ce faci ceea ce vrei sa faci ii vei spune motivul pentru care ai mintit-o. Oricum, daca o pui in fata faptului implinit nu prea mai are ce sa faca. Am citit intrebarea si am decis sa te ajut deoarece ma mira ca in zilele noastre sunt copii care vor sa "evadeze" din casa sa mearga la biserica, te felicit! De asemenea poti sa "vorbesti" cu Dumnezeu de acasa,( sa nu-mi ceri id Lui), poti sa te rogi, si sa vorbesti cu El chiar daca probabil El nu va vorbi cu tine. Nu e foarte important modul in care o faci, cel mai important e sa iti para cu adevarat rau de lucrurile "rele" pe care le-ai facut. Daca mergi sa te impartasesti doar pentru ca asta e reteta de a scapa de pacate, iar tie nu iti pare rau, iti spun eu, chiar daca nu-ti pot garanta, ca nu o sa scapi de pacate.Sau ca sa nu mai pui lumea pe jar, spune-i mamei tale ce vrei sa faci.Nu prea pot eu sa inteleg motivul pentru care nu mergi cu ea, adica dupa cum spui tu, o sa dureze mult, tu nu trebuie sa mergi cu lista cu 1001 pacate, trebuie sa ii spui in mare lucrurile de care iti pare rau sau greselile pe care le-ai facut. Si chiar daca ar dura mult, lumea care merge acolo, de obicei e calma, linistita, pentru ca vor scapa de povara, asa ca nu o sa te claxoneze nimeni, nu o sa iti spuna sa te grabesti pentru ca esti la biserica nu la ghiseu. Succes!

9 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Buna!
Ceva ma face sa cred ca nu acesta e adevaratul motiv ca sa nu vrei sa mergi cu mama ta. Spune-mi ca ma insel. Dar sunt mai mult ca sigura. E cel mai bine sa mergi cu mama ta. Iar daca e altceva la mijloc trimite-mi un mesaj cu adevarul! Atunci am sa te ajut cu adevarat!
O zi frumoasa!

| alina101 explică (pentru Satango):

Te inseli.Nu vreau sa merg cu mama pentru ca ea ma crede un ingeras si nu sunt deloc si daca as merge cu ea ar vedea ca stau foarte mult si in plus ar astepta si lumea.NU inteleg ce ai vrut sa spui mai sus.

| Dragonfly6 a răspuns:

Crestinoid.
De ce e obligatoriu sa mergi?
Asa, zici ca nu vrei sa mergi cu mama ta pentru ca asteapta lume dupa voi. Si ce? Pot sa stea la moaste zile intregi, deci pot sta si la coada sa se spovedeasca 1-2 ore in plus.
Faza cu lumanarea e interesanta. Nu cumva ti s-a stins pentru ca... ai suflat catre ea?

| alina101 explică (pentru Dragonfly6):

Nu de ce as face asta omule?

| Dragonfly6 a răspuns (pentru alina101):

Lasa-i sa mai socializeze. Sau ce? lumanarea?

| Ubitzik a răspuns:

Daca te duci sa te spovedesti fara ca mama ta sa stie...ce vei face cand iti va spune ca veti merge impreuna sa va spovediti? Vei merge pentru a 2a oara?

| alina101 explică (pentru Ubitzik):

Da fiindca daca as merge cu mama ar dura foarte mult crede-ma.

| Ubitzik a răspuns:

Poti sa mergi cu o verisoara

| Andreea_Scarlat_1985 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune-i ca vrei sa te duci la biserica fara ea, sa te rogi. nu cred ca ar avea ceva impotriva.