| Anonim1234567892222222 a întrebat:

Am si eu o problema cu parintii.
Prietena mea cea mai buna ( e cu 2 ani mai mare decat mine), pe la vreo 13 ani si-a facut un iubit. Nu le-a spus parintilor pentru că sunt destul de posesivi și nu o lasau sa aiba iubit sau sa vorbeasca cu vreun baiat intr-un mod mai personal.
Se vedeau de cam un an ( cam asa ) si vorbeau noptile pe Skipe, ca parintii ei sa nu afle. Baiatul nu stia ca parintii nu o lasa si de fiecare data cand se intalneau ea ii mintea pe parintii ca sa intalneste cu prietenele ei si eventual le chema ca sa vada ca s-a intalnit cu ele. Intr-o noapte, prietena mea era foarte insistenta ca el sa ii arate abdomenul ( il avea foarte lucrat si vreau sa precizez ca el era cu un an mai mare ca ea, nimic nepotrivit) si ea si-a dat jos bluza si pantalonii de pijama ramanand in sutien( mai se vazusera inainte pe la plaja, noi stam in Constanta). Intamplarea face ca fix atunci tatal ei sa intre in camera si sa o gaseasca in ipostaza aia mai indecenta. Au certat-o super rau, au vorbit chiar si cu parintii baiatului si i-au luat telefonul timp de 6 luni. Ea a ajuns sa il iubeasca fiind cu el de atata timp si tot a incercat sa de-a de el pe telefonul bunicii ei. In fine, detaliile nu conteaza asa de mult.
Problema e ca parintii ei le-au spus parintilor mei sa aiba grija cu mine ( am 13 ani acum ca ea atunci si ea 15) pentru ca ar putea patii la fel.
Acum nu ma lasa sa respir deloc. Imi controleaza telefonul in fiecare zi( desi nu gasesc nimic compromitator) si fiecare mesaj in care vb cu o prietena despre un baiat( chestii nevinovate nimic mai mult) trebuie sa il sterg. Nu ma lasa sa ies in mall cu nici un baiat( se mai intampla sa mai vina cand iesim in grup).
Ma enerveaza situatia si nu stiu cum sa ies din ea, pentru ca inainte sa se intample ce s-a intamplat cu pritenea mea totul era bun si frumos (acum nu stiu daca are legatura neaparat pentru ca atunci aveam 11 ani si eram destul de mica)
Insa eu nu am facut nimic rau si vreau si eu putina libertate pentru ca mi se pare normal sa iti mai placa de un baiat sau chestii nevionovate de genu. Acum mi-e frica ca o sa ajung in situatia ei. Parintii mei sunt si mai exagerati decat ai ei si tata vrea sa imi faca program sa stau decat o ora pe telefon( el e cel mai exagerat, mama mai intelege). Mie mi se pare in regula sa ai un iubit la varsta asta daca nu incepi cu relatile sexuale sau daca te dezbraci cum a facut prietena mea( regreta foarte mult ce s-a intamplat pentru ca a suferit mult din cauza despartiri fortate). Adica e frumos sa ai pe cineva care te mai inveseleste si iti face complimente si chestii din astea cute.
Imi pare rau daca scriu prost unele chestii dar am grabesc pentru ca mama ma intreaba de obicei ce fac cand ma vede ca scriu.
Sunt disperata, am nevoie de intimitate si am vorbit cu ei. Mi-au spus ca trebuie sa tina lucrurile sub control ( ii integ la partea asta dar sa imi caute prin mesaje nu e solutia)
Acum mai e o problema. Eu sunt la un liceu destul de bun din Constanta ( la Mircea pentru cei de aici) si mama vrea ca eu sa raman in continuare. Ma bat mereu la cap ca nu invat si chestii( momentan nu am faucut nimic pentru ca a trecut doar prima saptamana si nu ne-a dat teme) si ma fac prosta si in toate felurile ( mai ales tata). M-am saturat mai ales ca nici nu prea am cu cine sa vorbesc despre asta. Singura mea prietena adevarata este bff meu caruia i s-au intamplat chestiile alea. Cu restul ma vad la scoala si stam impreuna, atat.
Ma simt super singura si nu am ce sa fac. De asta speram sa imi fac un iubit, mi-ar ridica moralul putin, pentru ca momentan tata ma cearta mereu. ( o sa scap de situatia sufocanta la sfarsitul lui Septembrie, el e navigator si pleaca in voaiaj).
Am spus tot ce mi s-a intamplat pentru ca nu am cu cine sa vb si aici totul e Anonimhee hee)
Multi o sa spuneti sa imi vad de scoala si ca ma gandesc la baietii de acum, insa la romana ma descurc bine( am ajuns la judeteana a doua si la o diff de 2 puncte cu cea care s-a dus la Nationala). Problema e Matematica la care am termiat cu 9 in ambele semestre din a 6-a si mi-a iesit 9.93 cu premiul 3. Aparent pentru parintii mei si pentru standardele scolii e putin. Deaceea trebuie sa iau premiul 1 cu zece peste tot. O sa incerc pentru ca poate asa imi mai dau libertate.
Mi se pare o situatie fara iesire si nu stiu ce sa fac! Ajuor! Lasati-mi mesaje care sa ma ajute, chiar nu am nevoie de hate. Daca nu ai ceva frumos de spus mai bine nu spune nimic! Pace✌

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbesc din prisma unui parinte care isi iubeste copilul atat de mult, incat incearca sa-l fereasca de tot ce-i posibil rau, sau periculos pentru el.
La doar 13 ani esti inca un copil mic si nu mi se pare deloc normal sa-ti faci prieten sau iubit.
Parintii stiu ce-i mai bine pentru copii lor, asa ca, este foarte sanatos ce-ti impun parintii tai, pentru ca tu esti inconstienta de raul pe care ti-l poti face singura, fiind atat de mica si incapabila sa discerni raul de bine.

Eu cred ca parintii iti acorda libertati in acordanta cu varsta ta, adica: scoala, acasa, joaca cu fetitele si cam atat.
Supravegherea telefonului si computerului, este f. necesara pana la majorat, pentru ca-i bine sa se stie cu cine mergi si cam ce faci pe net.
Se pare ca ai cam tot ce are un copil in materie de tehnologie (telefon si computer ma refer), acces la internet.
Ceea ce parintii trebuie sa faca, fiind legal si o responsabilitatea mare din partea lor, este sa te iubeasca, sa te hraneasca, sa te creasca si educe, sa te imbrace si sa-ti faca placerile in concordanta cu varsta si limitele bunului simt.

| Ara997 a răspuns:

Situatia ta " fara iesire " = controlul parintilor?
pai daca pe prietena ta o controlau, nu ajungea sa faca sedinte de videochat. -corect?
si nu sunt posesivi din simpll motiv ca nu poti fi posesiv cu ce ai adus pe lume poti fi protectiv.
si constanta e un oras cu risc mare drogurile si prosttutia e in floare, e mai simplu sa stai deoparte
si sti de ce se ajunge in situatii cu adevarat disperate? pentru ca "raul" intra cu pasi mici si cu intentii "cute" in viata tinerilor... aici e baiul.
si e de apreciat ce au facut parintii colegei ca i-au anuntat pe ai tai. vei fi ferita de multe, pe urma. la maturitate vei lua decizii cu cap si in cunostinta de cauza nu neaparat pe criteriul "cute"
succes la scoala!

| Mrfear a răspuns:

La 11 ani erai mica? Acum esti mare (la 13) ca sa iesi cu baietii nu? Nu cred ca parintii tai nu te au controlat la 11 ani ca erai mica, eu la varsta aia am avut primul iubit (o prostie). Oricum nu cred ca mori daca nu iesi cu un baiat, dar ai putea sa vorbesti cu ei sa nu te mai controleze asa mult, dar le e si lor frica dar exagereaza. Daca te simti singura de ce iti trebuie iubit? Nu ai prietene (mentionai ca ai) nu ai familie? Ei sunt 0? Stiu ca senzatia aia sa ai iubit e cum zici tu cute, dar ai timp pentru iubiti ca ai 13 ani si sunt fete de 16 ani care nu au avut in viata lor iubit. Daca 13 ti se pare mult, ok. Daca tot iti cauta prin mesaje ai doua obtiuni le stergi sau doar vorbesti la telefon si vorbeste despre baieti la scoala...