| Mary3368 a întrebat:

Hey,TPU! :* Am si eu o problema, dar va rog sa nu ma judecati.
Deci..Eu am fost cu un baiat timp de 10 luni.Ne mai certam,dar ne impacam repede. Eu mergand foarte des la discoteca, dupa 7 luni am intalnit un alt baiat. big grin De aici a inceput totul. Fara sa vreau am avut o oarecare atractie fata de baiatu acela..Si el de mine la fel..Intr`o seara m-a sarutat. Dupa aia mi-a cerut prietenia, eu i-am acceptat-o..Nu stiu ce a fost in capul meu.Din cauza asta eu mi-am lasat prietenul, care totusi dupa ce ca am facut asta tot el m-a cautat si a incercat sa ne impacam..Acum am 7 luni de cand sunt cu baiatul acela..Ne intelegem bine, dar gandul imi e la primulsad de fiecare data cand vorbesc despre el sau cu el plang..Imi pare foarte rau ca m-am despartit de el. Daca stiam ca se ajunge aici,nu faceam asta sadAm vorbit cu el, din nou..am vorbit despre impacarea noastra, dar el nu mai e la fel de sigur pe asta..si eu nu stiu pe cine sa aleg. Si chiar nu stiu ce sa fac crying ..Va rog, ajutati-ma! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Hey!
Daca voiam sa te judec, ma faceam judecator, nu asta fac, ci dau sfaturi.
Da, se spune ca daca trebuie sa alegi intre doua persoane, de care te-ai indragostit, sa o alegi pe a doua, pentru ca daca o iubeai cu adevarat pe prima, nu te indragosteai de altcineva.
Pe dracu, asta-i o prostie, o fraza siropoasa scrisa de alt/alta siropoasa care suferea de plictiseala.
Am trecut si eu prin asta, doar ca la mine a fost putin diferit.
M-am indragostit de cea mai frumoasa si mai perfecta fata (pentru mine), pe care am intalnit-o in viata mea, si sunt fericit ca m-am indragostit de ea, n-am regretat, nu regret si nici n-o sa regret vreodata.
Dupa mult timp in care am incercat sa-i arat si sa-o fac sa inteleg cat o iubesc, ea fiind la o distanta cat de cat mare de mine, am reusit, oarecum, si a inceput si ea sa-mi spuna ca ma iubeste, dar nefiind sigura de asta.
Apoi, ne-am certat, ne-am "despartit", nefiind impreuna, si am decis sa ramanem "just friends".
Pe atunci aveam alta fata in lista, o prietena buna, si i-am dat o sansa, m-am indragotit de ea, destul de mult, si am iubit-o.
Dar cand prima fata, mi-a spus ca ma vrea langa ea si... chiar ma iubeste, am abandonat a doua persoana.
Imi pare rau doar ca am ranit-o, si nu voiam s-o fac, inca mai simt ceva pentru a doua persoana, dar imi tin sentimentele foarte bine sub control, si am ales-o pe prima, si inca pastrez aceasta alegere, n-o s-o insel niciodata, pentru c-o iubesc.
La mine a fost altceva, eu m-am indragostit de a doua, crezand cala prima n-am nici o sansa.
DAR, am avut multe momente, in care nu stiam ce sa aleg, daca e bine ca am ales-o pe prima persoana, si nu pe a doua, etc etc
Ce am facut eu? Stii deja, am ales-o pe prima, si o iubesc mai mult decat orice pe lumea asta.
Inca sunt prietene cu a doua persoana, si ma bucur ca am ramas prieteni, dar n-o s-o insel pe prima nici cu ea, nici cu alta, nu-mi pasa ca este la distanta.
Daca l-ai fi iubit cu adevarat pe primul nu te indragosteai de al doilea.
Nu.
Daca l-ai fi iubit cu adevarat pe al doilea, te-ar fi facut sa-l uiti de tot pe primul.
Tine-ti sentimentele sub control, un sarut e placut, sa vorbesti cu alta persoana, e placut, sa te placa cineva, e placut, dar sa pierzi pe cineva atat de important, pentru niste chestii atat de... copilaresti, chiar nu merita.
Du-te la el, cere-ti scuze, si impacati-va, inainte sa ti-l ia alta, pentru ca o sa regreti foarte mult daca-l pierzi.
Nu-l alege pe al doilea, daca il iubeai atat de mult, il uitai pe primul.
Da, gasim in alte persoane ce nu gasim la persoana iubita, si ce?
Iubim persoana pe care o iubim, pentru ca ce are ea, nu mai gasim la nimeni de asta, si nu merita sa pierzi acest lucru, pentru o placere de cateva luni.
Du-te la el, impaca-l si cel mai important, gandeste-te ca el n-o sa fie aici mereu data viitoare cand tu faci asa ceva, gandeste-te... Ca daca il mai inseli o data... Este posibil sa-l pierzi pentru totdeauna, si crede-ma, nu merita.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Alege-l pe cel care ti-a furat inima, e clar ca pe primul il iubesti

| DenysaLove a răspuns:

Daca iti era bine cu primul nu inteleg de ce l-ai lasat pentru altul....Alege cu inimahappy. Daca il iubesti pe primul, lupta sa-l recuceresti.Dar gandeste-te foarte bine ca sa nu se intample asa si dupa ce te reimpaci cu el si sa-ti stea gandul la celalalt.

| Sadop a răspuns:

Stii, se zice ca daca il iubeai cu adevarat pe primul nu mergeai la al 2-lea.
Ei bine, eu nu cred asta. Ai avut un o scapare. Cine stie ce factori te-au determinat sa faci asta. Daca inca ti-e gandul la primul, inseamna ca cu cel de-al doilea baiat a fost o iubire scurta, asa, ca ploaia de vara.
Explica-i fostului prieten ca regreti ca l-ai parasit. Fii sincera cu el.
Bafta!

| sonyaandreea9292 a răspuns:

Buna, eu as zice mai bine sa ramai cu cel cu care esti acum, pentru ca uite te impaci cu fostul, eu nu cred ca va mai avea prea multa incredere in tine si in momentul cand o sa ajungeti sa va certati o sa iti scoata ochii ca vezi doamne l-ai inselat, poate fara sa vrea, ceva de genul am patit eu in relatia mea, fostul meu iubit mai filtra si cu alte femei se intalnea etc, ne-am certat, ne-am impacat da de fiecare data cand ne certam ii aminteam de ce a facut si ajungeam sa ne tot certam tot mai mult si am hotarat sa pun punct de tot, te poti impcaca cu el dar tot o sa ajunga intr-un final sa iti scoata ochii ca l-ai inselat etc si uite el nici nu e sigur ca mai vrea sa fiti impreuna, sau poate te impaci cu el si iti va fi dor de actualul ar trebui sa te gandesti bine, si sa iei singura o decizie, sa nu iti para rau mai tarziu, mult noroc :*