| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o probleme care ma face sa ma simt trista acum ca incepe scoala. Eu sunt fata am aproape 14 ani si trec in clasa a 7-a. Locuiesc la limita dintre mediul rural si urban, destul de departe de scoala. Parintii mei au job-uri bune as zice ( tata e inginer, iar ca part-time are si un magazin al lui aimentar, iar mama e contabila, iar part-time are magazinul ei de haine. Ea se ocupa de tot ( fiind contabila ), desigur, ajutata si de tata. Am o situatie financiara buna spre foarte buna. Colegii mei imi spun,, fata de bani gata " sau,, MissEuro " sau am o colega care este extrem de invidioasa pe mine ( deoarece sunt prima la invatatura din clase, sunt olimpica cu premii nationale la romana, biologie, engleza, matematica ) si cand ma vede cel mai des imi spune :,, - Ia zi, MissEuro, cat costa toalele de pe tine? Nu poti si tu macar o data sa te imbraci ca noi toti? Trebuie musai sa porti doar haine scumpe? ", Desi eu nu ma laud niciodata cu hainele sau cu altceva. Eu incerc sa ma integrez cat mai bine printre ei, dar majoritatea ma resping spunandu-mi ca sunt,, fitoasa " sau ca ei sunt niste sarantoci si eu sunt de,, bani gata ". Nu vreau sa mai fiu tratata asa, eu sunt o persoana foarte sensibila si plang foarte mult din aceasta cauza. Am incercat sa vorbesc si cu parin tii mei, iar ei mi-au spus ca sunt invidiosi, ca sunt rai si ca asa sunt copii in ziua de azi, iar eu nu trebuie sa pun la suflet orice spun ei. Dar nu pot sa ii ignor atunci cand in ore isi dau coate si rad cand se uita la mine. Am din toata clasa o singura prietena, care ma intelege. Desi ea mereu spune ca nu are o situatie asa de,, roz " ca mine, nu e saraca. Serios! Am fost de nenumarate ori la ea acasa si mi-a spus ca la mine e mult mai lux ca la ea. Am o casa normala cu Parter si etajul 1. Am si eu dormitoare normale, am bucatarie perfect normala, iar baia, repet este absolut normala.
Ce pot sa fac ca sa ii ignor mai usor? Aveti alte sfaturi pentru mine?
P.S. Pe cuvantul meu de onoare nu e fals. Asta e situatia mea!

3 răspunsuri:
| utilizatorcim a răspuns:

Uite un sfat util. Anul viitor o să intri la liceu și cu siguranță o să intri într-un colectiv mult mai pe gustul tău. Dacă înveți bine, o să fi în clasă cu alți copii care învață la fel ca și tine și sunt mai dezghețați, mai deschiși.
Eu am terminat acum a8-a și am avut o clasă... eh. erau vreo 3 copii ok, dar restul erau praf. Aveam și eu o fată care avea o sitație financiară bună spre foarte bună. Părinții lucrau amândoi în primărie. Dar fata asta era absolut oribilă. Voia să facă pe mironosița, dar ea se contrazicea cu un alt coleg mai înstărit că nu știau ei care au casă mai mare. Și pomenea de câte ori avea ocazia de salariul părinților ei. Și cea mai tare fază e că îmi cerșea mie și altor colegi temele.
Oricum... dacă tu știi că nu ești așa cum te cred coegii, dă-i naibii. Încă un an și PAAA! happy

| VIOLETMOV a răspuns:

Mereu imi spun ca merg in vacante luxoase, desi nu e asa. Nu ma invita sa ies cu ei ca cica eu ii duc doar la localuri scumpe, ca eu asa sunt obisnuita, sa traiesc in,, lux " desi nu e asa. Ma supara ca sunt judecata doar dupa bani.
Apropo, recitind intrebarea, am vazut ca am scris ceva gresit. Resriu aici : (... deoarece eu sunt prima la invatatura din CLASA... )

| 12Bunescu a răspuns:

Si eu in generală am avut probleme.Ma porecleau "oală" ceea ce ma irita enorm.Ar fi super daca poti sa nu iei personal rautatile lor.Nu trebuie sa justifici nimic si parerea lor despre tine sa fie atat de importanta.Sau sa cauti o alta scoala cu copii mai civilizati daca vreo astfel de scoala exista undeva.Si cauta mereu raspunsuri inteligente la provocarile lor. Daca analizezi un pic sigur vei intelege cum gandesc ei si vei rade de niste minti atat de primitive.