| anonim_4396 a întrebat:

credeți daca o fata are anumite aspirații si planuri de viitor ar putea sa o încurce faptul ca este de etnie rroma?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ar putea, insa nu ar trebui. Hai sa zicem ca e fata (cum ai zis si tu), ea ar putea sa fie mai puternica si sa treaca mai usor prin aceste lucruri ca un baiat, de exemplu.

Am avut si eu in clasa cand erau prin liceu o fata de etnie rroma. Nu se comporta deloc ca altii de acest fel (fara sa discriminam), se comporta la fel ca toti, ba chiar mai manierata decat anumite animale de fosti colegi. Nimeni nu i-a zis nimic rau, era desteapta, a dat la medicina si a luat in cele din urma. Efectiv nimic nu a incurcat-o sa mearga mai departe. Doar mintea ei ar fi putut, care s-a dovedit a fi una foarte puternica big grin

| Blackrose18 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Iti multumesc, m-ai facut sa am si mai multa ambitie

| DoarBogdan a răspuns (pentru Blackrose18):

Perfect big grin

Nu lasa aceste stereotipuri sa te impiedice sa faci ceva. E viata ta. Poti sa faci tot ce vrei tu ^_^

Succes!

8 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Cred ca depinde atat de oamenii care ii ies in cale, cat si de potentialul de care da dovada fata. Eu sunt in grupa cu o fata de etnie roma, si la noi nu a existat niciodata vreo discriminare.

| Blackrose18 a răspuns (pentru MPersephone):

Și eu sunt la liceu, și chiar nu exista discriminare in clasa mea și in plus eu ajut pe toti la teme si dau tot din mine pentru a invata cat mai bine pentru ca imi stiu potențialul, dar ma tem ca in viitor cand vor fii lucruri mai serioase asta ma va încurca, dar oricum atata timp cat eu merg pe scopul meu va fi bine sper

| Cristian84 a răspuns:

Romii ca si noi sunt oameni si sunt destui care au ajuns oameni de succes facand studi superioare nu vad vreo problema daca asta iti doresti ce crezi ca tea pute impiedica

| Ciorogârla a răspuns:

N-am cunoscut/vazut cazuri de tigani care au ajuns destul de sus

| Blackrose18 a răspuns (pentru Ciorogârla):

Dacă nu ai cunoscut tu nu inseamna ca nu exista, și da este adevarat e rar sa vezi pe cineva de etnie rroma ca are niste aspirații, tocmai de asta ma si tem sa nu fiu marginalizata

| SoriSorinHtRC a răspuns:

Acum depinde de ce oamenii din jur.
Da cred că atâta timp cât se comporta ok cu oamenii din jur nu ar avea probleme cu ei.