| miruuunn a întrebat:

dati-mi niste sfaturi am mari probleme in familie am 15 ani si am un iubit de 19 ani ai mei nu sunt de acord cu el dar nu stiu cat de mult ne iubim.am ascuns relatia dar pana la urma au aflat si in loc sa-mi dea ceva sfaturi m-au batut si mi-au spus ca daca mai incerc sa vorbesc cu el ma omoara si pe mine si pe el.Acuma ei sunt plecati in Germania stiu ca nu e bine ceea ce fac da tot nu ne putem lasa pentru ca ne iubim si ii mint pe parinti ca nu mai vorbesc cu el imi este foarte frica sa nu-i faca lui ceva iar pe mine sa nu ma mai bata va rog dati-mi ceva sfaturi ceati face daca ati fi in locul meu? Imi este cumva ca imi mint parintii da nu pot sa-l las nici pe el.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu iubesti la 15 ani, esti doar ametita de el si atat. Parintii tai fac foarte bine, au o atitudine buna fata de asa zisa relatie. Cautati baieti de varsta ta ca sunt destui

| Aayan a răspuns:

Buna.
Incearca sa porti o discutie deschisa cu ei, explica-le frumos ce simti pentru el si cum sta treaba intre voi.
Cred ca in viziunea parintilor tai, problema e varsta, el avand alta mentalitate si tu alta. Lor le e frica ca sa nu te batjocoreasca, ar trebui sa privesti putin lucrurile si din perspectiva lor : ei te iubesc si-si fac griji, dar nici bataia nu e solutie.
Ideea e ca trebuie sa le spui ca el te respecta, nu intrece limitele bunului simt. Incearca sa ii linistesti, dar acorda-le timp ca sa se obisnuiasca cu ideea.

| InnaArkane a răspuns:

Buna!
Pot sa iti spun ca si eu am avut o astfel de problema.Adevarul este ca acum se vede cel mai bine diferenta de varsta dintre voi.Parinti tai probabil se gandesc ca el avand 19 ani probabil si-a inceput viata sexuala si ca vrea sa se culce si cu tine iar tu avand doar 15 ani nu este indicat sa iti incepi viata sexuala.Nu cred ca parinti tai ar fi de accord.
Incearca sa discuti cu parinti tai sau doar cu unul, cu cel cu care te intelegi mai bine si sa il rogi sa iti explice de ce nu te lasa sa te vezi cu respectivul baiat.Inainte sa il contraataci trebuie sa te gandesti bine si sa ii/il asiguri ca vei respecta si limitele impuse de ei.Ai putea de asemenea sa il inviti pe baiat la tine ca sa ii cunoasca pe parinti tai si sa va mai intalniti la tine acasa si cand sunt parinti tai acolo pentru a le demonstra ca relatia ta cu el nu este nici o gluma sau vreo chestie legata de hormoni.Succes si sper sa rezolvi problema!