| ஐღArinaღஐ a întrebat:

Hey TPU,de ceva timp nu mai am ce sa citesc,as vrea sa mentionez ca nu citesc carti de groaza,impuscaturi,erotice, cu fantome sau cu extraterestrii....asa mai pentru copiiilaughing, am 12 ani,deci va rog ceva cu continut(nu Marele Nate,Jurnalul unui Pusti,Insemnarile unei pustoaice), nu conteaza grosimea(pana in 800 pag,daca puteti) si cu actiune dar nu foarte complicat de inteles(gen Ordinul secret al fetelor de pe strada Caramel,Misterioasa societate Benedict) sau de dragoste dar cu adolescenti(ex:Nu plange sub clar de luna, Uneori sub clar de luna) si nu foarte vechi
cea mai mare fundita pentru cea mai buna carte

5 răspunsuri:
| Flyn a răspuns:

Buna!
Ultimul mohican
Diamantul din Drury Lane
Toate panzele sus!
Preeria
Cei trei muschetari.

| Tonijoint a răspuns:

Colt Alb, incearca Morometii

| becky51 a răspuns:

Salut!
Eu am inceput sa citesc o serie de 6 carti.E foarte tare! Si e potrivita pentru varsta ta...eu am 13 ani si abia astept sa traduca si al 3-lea volum.
Seria se numeste Percy Jackson si Olimpienii si fiecare carte are in jur de 260-400 pag.
P.S. pana sa iti cumperi cartile poti sa cauti filmul facut dupa prima carte(Hotul Fulgerului), dupa a doua carte o sa apara cam in decembrie sau mai repede online!
Sper ca te-am ajutat! rolling on the floor

| Petcu_ioana_1965 a răspuns:

Incearca cartile de Aghatha Christie sau de Sir Arthur Conan Doyle (sunt cartile cu Sherlock Holmes) sunt cam de 500 de pagini si se citscrepede iar cele de Aghata sunt extrem de intersanteca si eu sunt de varsta ta

| Cernatescu a răspuns:

( Melissa de la cruz ) Are 4 volume si un volum are cam 250 de pagini e vorba de niste fete de 12 ani care nu se prea inteleg fiecare vrea sa fie in centrul atentiei a si am uitat sa mentiones ca toate sunt bogate. Sper sa iti placa