| gymgrinder23 a întrebat:

Hey TPU! Este fata asta de care-mi place mult, am dansat cu ea la festivale la liceu, si de multe ori ne mai vedeam pe holuri, eu am invitat-o la o cafea dar a spus ca are parintii scricti, si asta am observat si eu dar am ales sa merg inainte alaturi totusi. Si ea are tonele de probleme de viata si se simte defecta, ceea ce nu e adevarat deloc, e atat de frumoasa, e bisericoasa, desi asta nu conteaza asa mult la varsta mea desi tineam cont si de acest aspect. Pana cand astazi, mi-a spus ca ea ca tatal ei i-a aranjat un date cu un baiat de o seama cu ea, pe care-l cunostea din cate mi-a spus, si i-am cerut niste pareri despre el sa vad ce are in cap, si ea imi spune : "Depinde, ca daca vorbim de fizic e ok" ceea ce inseamna beton pentru ca ea e nesigura rau si nu prea stie sa-si exprime parerea drept, o da prin indirecte gen "e ok", "e decent", "arata ok" etc. etc. iar legat de sentimente, inainte il considera arogant, pana acum, cica acum il considera de treaba. Si a zis ca asteapta sa vada ce va fi. Si pe langa asta, a spus ca va vrea sa mearga la club, desi nu stie daca are voie, dar problema mea nu asta e, ci urmatoarea: "Daca nu sunt suficient? Daca ea nu vrea sa-si riste relatia ei cu parintii pentru unul ca mine? Sau si mai rau, daca ea a vrut doar sa fie politicoasa cu mine in situatiile mele cele mai grele?
(pentru ca noi vorbeam mult si despre problema noastre, atat eu cat si ea) Nu stiu ce sa fac, sunt confuz, simt ca toata lumea se indeparteaza de mine si observ ca devin sleit de puteri si sentimente...

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Nu renunta la ea! Chiar daca are acest iubit pe care nu l-a ales ea, ea tine la tine si la relatia voastra asta e sigur. Iar cand va ajunge mai matura si va putea decide ea ce vrea si nu tatal ei atunci tu sa fi acolo langa ea si mai mult ca sigur te va alege pe tine, pentru ca cu tine se simte bine, se simte ea insasi, aveti un trecut impreuna etc. Astea sunt viatale intr-o relatie! Din asta se ajunge chiar la la casatorii! Deci daca poti s-o astepti ai sanse mari de reusita, dar atentie mare cand esti cu ea nu arata ca esti trist ca nu e cu tine, pentru ca pierzi din valoarea ta, arata ca esti fericit asa cum esti in situatia ta. sa fi mereu bine dispus cand esti cu ea, in asta va sta succesul tau s-o cuceresti. daca vei fi trist si amarat nu vei fi deloc atragator si mai mult ca sigur atunci poti uita de ea ca nu te va alege niciodata chiar daca se va desparti de cel cu care e acum, va alege pe altcineva si nu pe tine, pentru ca de tine ii va fi doar mila si mila cu dragostea nu se pupa...
Deci tine minte, pastreaza legatura cu ea, sa nu fi mereu disponibil pentru ea cand pocneste din degete ca arati a disperat si nu e bine, iar cand esti cu ea fi bine dispus, arata ca esti fericit si multumit de viata care o ai, arata ca esti sigur pe tine si stii ce vrei iar ea e numai o optiune! Daca vei putea juca acest rol iti garantez ca nu va trece mult si se va certa si cu parintii lui pentru tine si te va alege pe tine!

| gymgrinder23 explică (pentru lpavel):

Iti multumesc mult!

| lpavel a răspuns (pentru gymgrinder23):

N-ai pentru ce! Iti doresc sa fi-ti impreuna! happy

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Cam ciudat sa o trimita parintii la intalnire, vezi daca e schimbata dupa ce iese cu el, ori nu ii place si il respinge alegand sa vorbeasca in continuare cu tine, ori ii place de el si continua, caz in care e pa, se va indeparta de tine, te simti sleit cand stai langa o persoana care nu ofera pe cat oferi tu, ai grija cat dai din tine altora, trebuie sa merite.

| gymgrinder23 explică (pentru MarianWLF):

E pa... A inceput sa-mi scrie din ce in ce mai rar si cand imi raspunde imi raspunde sec si i-am zis ca e ultima oara cand mai vorbesc cu ea, pentru ca nu am gresit cu nimic sa tolerez aerele cuiva de om ocupat

| MarianWLF a răspuns (pentru gymgrinder23):

Asta e gandirea omule, te felicit, sa ai mereu caracter sa nu te lasi folosit.

| gymgrinder23 explică (pentru MarianWLF):

Iti multumesc!

| dullcat a răspuns:

Parinti stricti care ii stabilesc date-uri? Cam greu de crezut...

| gymgrinder23 explică (pentru dullcat):

Si mie la fel, putin ciudat

| dullcat a răspuns (pentru gymgrinder23):

Mi-ar placea sa cred ca in secolul actual nu se mai intampla din astea.laughing Adica totusi... fetele ar trebui sa fie libere sa iasa cu cine doresc, nu sa intre in relatii sau casnicii aranjate de parinti.

| gymgrinder23 explică (pentru dullcat):

Pe bunee rolling on the floor