| R0011 a întrebat:

; 3. Ce plan trebuie sa respect pentru a argumenta ca o opera lirica este un pastel?puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| alerxandra a răspuns:

1. definitia operei lirice
2.definitia pastelului
3. aparitia eului liric care isi anunta prezenta prin utilizarea pronumelor si verbelor la persoana I.
5. elemnte de prozodie
6.impresiile proprii asupra temei poeziei

| liviaolteanu a răspuns:

O sa iti dau un fel de suport sper ca iti va fi folositor:
Opera literara de este un pastel.
Se numeste pastel opera literara in care se prezinta, prin intermediul descrierii, un peisaj din natura.
Vocea care se exprima in este eul poetic, acesta aparand in ipostaza de observator/indragostit etc. El contempla un peisaj de si isi exprima direct ideile, gandurile si sentimentele abordand tema. Marcile care dovedesc prezenta eului liric sunt:.
Modul predominant de expunere este descrierea.
Limbajul expresiv si sugestiv este dat de catre imaginile artistice si figurile de stil:
Concluzionand, putem afirma ca opera literara de este un pastel, deoarece ilustreaza perfect trasaturile acestei specii.