| idkpisi533 a întrebat:

imi vine sa ma omor. Am o viata asa grea... parintii mei trebuie sa divorteze, se cearta, am furat din cauza asta. Nu stiuce ii cu mine mint din ce in ce mai mult. Ma cert cu toata lumea, nu mai am prieteni...toat alumea ma folseste. Nu stuu ce sa mai fac. Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi.

1 răspuns:
| Socke a răspuns:

Analizeaza situatia.Vezi ce ai gresit si tu. Divortul parintilor nu e vina ta clar. Faptul ca ai furat si mintit din cauza asta este totusi vina ta, de aceea probabil lumea(prietenii/colegii) nu te mai plac.
Daca te certi cu cineva incearca sa ramai calma si sa ramai neutra.Incearca sa fi totusi draguta cu toti cei din jur si daca ai nevoie de sprijin din cauza divortului parintilor tai(asta e cauza principala a problemelor tale,parerea mea) incearca sa vorbesti cu cineva de incredere(o ruda, o prietena oarte buna, poti sa apelezi si la un profesor sau daca ai in scoala psiholog)
Poti sa incerci sa-i impaci pe ai tai. Explica-le faptul ca o casnicie, unde se aflasi un copil/mai multi copii(nu stiu daca ai frati/surori)familia trebuie sa fie unita.O casatorie se bazeaza pe respect reciproc, modestie, rabdare, intelegere, onestitate, loialitate, incredere.

Ramai calma, prietenoasa si incearca sa-ti vezi de treaba si sa te bucuri si de lucrurile marunte.