| WeLoveIceCream a întrebat:

ma gandeam sa ma apuk de fumat. ce imi sugerati? sa ma apuk sau nu...adica.nu stiu cum o sa fie.eu am mai tras o data sau de 2 ori mai demult si nu am nimic.am 12 ani. spuneti-mi si mie, astia care fumeaza de mai mult timphappy. Fundahappy

Răspuns Câştigător
| MyObsession a răspuns:

Lasă ţigările la vârsta astaoh go on
Eşti prea mică ce crezi că dacă fumezi la 12 ani eşti şmecher?
Oricât ar fi de uşoare nu te apuca că ştiu ce păţeşti de la vârsta ta cu ţigările. Enumăr?
Nu te poţi lăsa de ele, te întrebi de unde să mai iei dacă părinţi au rămas făra.
E posibil ca parinţii să te prindă cu modalităţile acestea:
Simte mirosul
Dacă fumezi după bloc sau nu ştiu unde te prinde vreun vecin fără să vezi şi spune părinţilor sau se află şi se spune ''mai departe'' cum ar venii.
Nu'mi pasă dacă îmi dai vot ''Stupid'' dar e spre binele tau la vârsta asta mică :]

12 răspunsuri:
| GreuMaiEsteSaGasestiUnNumeOriginal a răspuns:

Mda,esti un copil complexat care nu stie cum sa se dea smecher, fiindca nu poate iesi in evidenta prin nimic altceva.Cam asta e definitia. Oricum e viata ta, deci nu prea imi pasa. Daca esti atat de prost incat sa nu asculti de toti astia de aici care zic ca e o prostie totala sa te apuci de fumat, atunci nu are rost sa iti mia explic.Si daca fumezi de 2 ori nu patesti nimic, normal, efectele se vad in ani rolling eyes.So whatever.Bye.

| NoNameMe13 a răspuns:

La 12 ani? Scumpo, daca cei din anturajul tau fumeaza, tu nu ai nicio legatura cu ce fac ei! Esti prea mica si in plus, odata ce te apuci iti trebuie foarte multa vointa pentru a te lasa. Foarte putini au aceasta vointa. Chiar daca nu ai nimic de la 2-3 fumuri, ai o varsta prea frageda si e pacat de tine sa te apuci. De la 2-3 fumuri o sa ajungi sa fumezi ca sarpele.

| WolfGirl a răspuns:

Pot sa te intreb cine ti-a zis ca sa fumezi la varsta asta e ok? Lasa balta ideea.nu merita. Ai macar vreun motiv sa te apuci de fumat? Nu prea cred.

| Cosminovici18 a răspuns:

Salut! Ai observat ca toate raspunsurile sunt,, NU TE APUCA DE FUMAT,,? si eu zic la fel nu te apuca ca o sa devii dependent!

| lplostonyou a răspuns:

Ce mai urmeaza dupa fumat? alcool, droguri si sex? O doamne, eu la 12 ani ma jucam cu masinutele in fata blocului,aveam alte placeri pe atunci, de cateori vrei sa te apuci de fumat sa te uiti la poza asta, sa stii ce te va astepta daca vei fuma http://image.stirileprotv.ro/media/images/300x225/Nov2008/60199061.jpg :(

| OpenYourEyes a răspuns:

Sa nu faci asa ceva niciodata.Iti pui in pericol sanatatea.Nu te lua dupa ceilalti fumatori.Clar?

| CaRaMeLooO a răspuns:

Asa gandeam si eu.inainte sa ma apuc! Acum tigarile ma fugaresc peste tot incerc sa scap de ele dar sunt mai rapide ca minestraight face mai bine stai cumminte decat sa regreti la 40 de ani cand o sa mori de plamanilaughing

| AgnesLaFresque a răspuns:

Iti imaginezi ca fumatul nu-i bun nici pentru adult dar pentru copii. hai mah oamenii de ce vreti toti sa fumati? nu e bine pentru sanatatea voastra. nu incercati sa fiti "cool". pai 1 : poti ajunge si in spital daca fumezi de la o varsta frageda 2 corpul tau nu e dezvoltat iar daca te apuci de fumat o sa ramai la inaltimea pe care o ai :| (la varsta de 12 ani poti avea 1, 60 -1, 70 dar nu mai mult. ) + 3. uite plamanii tai din viitor daca te apuci : http://farm4.static.flickr.com/3307/3556675258_e872c4977e.jpg aici e o comparatie. cine nu fumeaza si cine da. + da iti poti strica si dintii de la tigari. deci nu-i deloc "cool". + ca dai niste bani aiurea pe tigari si alte rahaturi doar pentru ca ai dependenta; nu te poti lasa prea usor. si sunt bani cheltuiti. poti sa-ti cumper din 3 pachete de tigari o bluza misto sau basketi / skateri ca sa zici ca esti cool intr-un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 12 ani? Nu te apuca,ca nu este bine, creeaza dependenta.Tu doar crezi ca nu ai nimic.
Oricine are dreptul sa fie prost, dar unii abuzeaza de aceast privilegiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu te apuca deoarece faci cea mai mare greseala din viata ta pentru ca nu conteaza daca ai tras 2 fumuri si nu ai nimic deoarece sunt putine,ai sa vezi pe urma cate patesti,fumatul nu e bun deoarece poti face boli si cand vrei sa te lasi nu poti, decat sa dai bani pe tigari mai degraba iti iei ceva dulce, in plus zic ca esti mica de abia la 12 anicrying

| lifesbeautiful a răspuns:

Decizia tabig grin Daca esti ambitios te vei putea lasa oricand big grin

| Alessia09 a răspuns:

La 12 ani nu dar nici mai tarziu ca vei avea de regretat ca te imbolnavesti repede funda?happy