| dip1dip a întrebat:

numele meu este Ioana si as vrea sa-mi dati o parere.Am avut pentru la scoala de facut o piesa de teatru si chair vreau sa iasa frumoasa. O parte din mine







Oare o prietenie poate rezista la distanta?

Cei mai multi ar spune ca nu, iar altii poate ca da.E consider ca o prietenie adevarata poate rezista indiferent de circumstante.Acest lucru sper ca se evidentieze in urmatoare piesa.

Jessica si Sara se cunosc si sunt cele mai bune prietene de la gradinita.Nu au intampinat nici un obstacol si s-au inteles bine mereu.Au crezut ca nimic si nimeni nu le va desparti, numai ca intr-o zi cand s-au intalnit a intervenit un lucru greu de inteles, distanta!

-Buna Sara!

-Servus Jessica! Ce s-a intamplat? Pari foarte trista si abatuta.

-Sara vreau sa te intreb ceva…

-Ce este? Ma sperii

-Crezi ca daca eu as pleca am mai fi prietene?

-Probabil ca da.Dar ce ai?

Fata incepu sa planga si pleca.Sara era foarte derutata si pleca dupa ea

-Ce ai? De ce plangi?

-Voi fi nevoita sa plec in Austria impreuna cu parintii mei.

Sara ramase socata si primul impuls a fost sa-si imbratiseze prietena.Jessica vru sa plece insa Sara o opri

-Stai te rog.Nu pleca

-Sara imi e frica ca daca voi pleca prietenia noastra va disparea.

-Nu vorbi asa.Crede-ma ca, chiar de-ar fi pleci pana la capatul lumii eu nu te voi uita niciodata.Nu mai fi trista. Spenemi:Vei veni in vacante?

-Da, o sa vin cat de des voi putea, iti promit!



Incet incet veni si ziua in care Jessica trebui sa plece.Sara veni sa-si ia ramas bun si incerca pe cat posibil sa nu planga.

-Uite Jessica, vreau sa ma suni cand ajungi si sa ma suni cat de des poti.Sa-mi trimiti poze cu tine si as vrea sa fii fericita.Incearca sa iti gasesti alta prietena deoarece eu nu ma voi supara.Numai un sigur lucru nu vreau sa iti mai spui:sa nu ma uiti.

-Niciodata nu te voi uita, Sara!

Jessica pleca si ele au tinut legatura mereu.Deci concluzia pe care as vrea sa o trageti din acesta mica piesa este aceea ca daca o prietenie este adevarata nu se va putea rupe niciodata, indiferent de distanta si timp!

Dati-va va roog cu parerea si spuneti-mi daca mai trebuie sa adaug ceva sau daca pe voi v-ar impresiona acesta piesa.

u cand am fost mai mica am mers la niste cursuri de teatru si m-am lasat destul de repede din cauza emotiilor.Acum cateva zile am fost la profesoarea mea de teatru si i-am cerut un sfat iar ea mi-a spus ca daca vreau sa tina la public(la figurat)

trebuie sa scriu despre ce imi place si despre ce stiu! Asta am incercat sa fac si am scris despre mine si prietena mea cea mai buna! Multumesc anticipat!