| JohannaStone a întrebat:

Parul meu este saten inchis si voiam sa il deschid la culoare in primavara asta. Vreau sa folosesc lamai si apa oxigenata (din aceea slaba care se gaseste la farmacii). Deasemenea, vreau ca parul sa aiba si unele suvite mai deschise. Pot folosi apa (de la robinet) cu sucul de lamaie si sa spreiez de la radacina pana la varfuri iar pe alocuri sa folosesc zeama de lamaie nediluata cu apa pentru suvite. Trebuie sa fac asta dupa ce ma spal cu sampon? Cat timp las sa actioneze solutia? Cu ce o clatesc (daca trebuie sa o clatesc)? Pot folosi si apa oxigenata in acelasi timp?
Daca puteti, lasati un link cu explicatii.

6 răspunsuri:
| minz156 a răspuns:

Si eu sunt exact in aceeasi situatie ca a ta si incerc de jumatate de an sa-mi deschid parul. Am incercat cu lamaie si musetel si nu mi-a mers, dar acum vreo saptamana am gasit o "reteta" si am fost uimita de ce nuante dragute da. Mie mi-a deschis parul si mi-a dat reflexii blond-roscate. Si totul folosind scortisoara. Amesteci scortisoara cu balsam/miere, intinzi uniform pe parul umed si pieptanat, prinzi parul in coc/coada si stai asa intre 4 si 8 ore. La mine, dupa ce am stat 5 ore (l-am facut dimineata si m-am uitat la doua filme) si l-am spalat, era catifelat, mirosea frumos si chiar s-a deschis. E prima metoda naturista care chiar da rezultate intr-un timp relativ scurt.

Uite reteta aici:
http://www.wikihow.com/Lighten-Your-Hair-With-Cinnamon
Si uite aici alte metode: http://www.wikihow.com/Make-Your-Hair-Blonder

| Mimi19 a răspuns:

1. Ceai de musetel si suc de lamaie. Acesta este un tratament eficient si verificat in timp care iti va deschide parul cu un ton sau doua. Amesteca sucul de la o lamaie cu trei cani de ceai de musetel si clateste-te pe par cu aceasta solutie. Lasa-o sa se usuce in mod natural pe firul de par iar apoi iesi putin la soare pentru a vedea rezultatele uimitoare ale acestei retete.

| Mimi19 a răspuns:

Zeama de lamaie este folosita pentru deschiderea culorii parului. se folosesc doua lamai stoarse intr-un litru de apa iar procedeul este identic cu cel din cazul musetelului. Cu toate acestea, apa nu trebuie fiarta.

| Mimi19 a răspuns:

Sper sa te ajute:*

| Mimi19 a răspuns:

Vitamina C si suc de lamaie. Aceasta tehnica fascinanta de deschidere a nuantei parului este folosita de mii de oameni din intreaga lume, deoarece este eficienta si foarte ieftina. Ai nevoie de sase tablete de vitamina C faramitate, care se pun peste doua linguri de suc de lamaie. In aceasta solutie mai adaugi si putin sampon si apoi amesteci bine pana devine o compozitie omogena. Aceasta noua solutie se aplica pe par si se maseaza delicat. Ulterior trebuie sa iti acoperi parul cu folie de plastic pe care o mentii circa o ora. Dupa, tot ce trebuie sa faci este sa te speli cu samponul tau obisnuit si sa te bucuri de o culoare de par mai deschisa si plina de stralucire.

| nicoletta15 a răspuns:

Toarna sucul a doua lamai intr-un litru de apa. Foloseste amestecul pentru a-ti clati parul.

Se poate si combinat lamaia cu musetelul iar pentru un rezultat mai bun 3 - picaturi de apa oxigenata, deschiderea e de cateva tonuti dupa 3 spalari.Ai mai putea incerca si alte trei metode de deschiderea parului cum ar fi:
1. Ceai de musetel si suc de lamaie. Acesta este un tratament eficient si verificat in timp care iti va deschide parul cu un ton sau doua. Amesteca sucul de la o lamaie cu trei cani de ceai de musetel si clateste-te pe par cu aceasta solutie. Lasa-o sa se usuce in mod natural pe firul de par iar apoi iesi putin la soare pentru a vedea rezultatele uimitoare ale acestei retete.

2. Rubarba. Infuzia de rubarba este una dintre cele mai eficiente metode de a-ti deschide culoarea parului. De asemenea, folosind aceasta infuzie nu iti deteriorezi deloc structura firului de par. Ai nevoie de un sfert de cana de rubarba maruntita pe care o adaugi in jumatate de litru de apa fierbinte. Lasi infuzia sa se raceasca putin si apoi iti clatesti patul cu ea. Pentru a mentine nuanta mai deschisa a paruluim clateste-te cu o astfeld e infuzie in fiecare saptamana.

3. Vitamina C si suc de lamaie. Aceasta tehnica fascinanta de deschidere a nuantei parului este folosita de mii de oameni din intreaga lume, deoarece este eficienta si foarte ieftina. Ai nevoie de sase tablete de vitamina C faramitate, care se pun peste doua linguri de suc de lamaie. In aceasta solutie mai adaugi si putin sampon si apoi amesteci bine pana devine o compozitie omogena. Aceasta noua solutie se aplica pe par si se maseaza delicat. Ulterior trebuie sa iti acoperi parul cu folie de plastic pe care o mentii circa o ora. Dupa, tot ce trebuie sa faci este sa te speli cu samponul tau obisnuit si sa te bucuri de o culoare de par mai deschisa si plina de stralucire.