| Panteraa a întrebat:

Prietena mea cea mai buna este si colega mea de banca din totdeauna. Problema este ca eu am note mai bunisoare decat ea si imi scriu mereu temele la tot. Ea nu prea isi scrie temele si tot le copie de la mine. Mie mi-e oarecum sa nu ii dau deoarece suntem cele mai bune prietene de 12 ani, dar ma si deranjeaza faptul ca si atunci cand ii reamintesc de teme tot nu le face. Imi place sa ajut, dar nu si atunci cand e vorba de indiferenta. Nu as vrea sa ii spun asta caci s-ar putea supara. Ce sa fac? Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Trebuie să conştinetizeze că trebuie să depună şi ea muncă şi nu să tragă pe tine. În fond tu dacă eşti bună şi o ajuţi la un examen o să vadă ea ce şi cum şi o să tragă ponoasele, o să le pice cu alte cuvinte, bacalaureat. Dar sincer, cum ziceam munca ta, trebuie să ofere şi ea ceva, să se simtă şi ea. Acesta este principiul. Ştiu că nu-ţi vine bine şi e perfect normal. I-ao pentru început cu frumosul şi pe urmă dacă va continua şi aşa, îi spui mai clar. Alte soluţii n-ar fi decât să o ajuţi la fel în continuare ca acum.

8 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Explica-i, n-are decat sa se supere. Dar poate sa si-o ia in freza urat de tot la examen/bac, daca continua asa.

| Anonimuserr a răspuns:

E bine să o ajuţi dar să nu fie abuz. Să îi spui clar ce şi cum, eu te ajut mereu şi tu ce faci '"nu îi scoţi ochii" dar te saturi când trage cineva pe tine şi ea interes 0, şi nu oferă nimic nu merge. Prietenia înseamnă ajutor reciproc şi nu tu să dai. Ia-o cu binele şi chiar trebuie să îi spui într-un mod frumos că este interesul ei şi nu al tău şi că ai ajutat-o mereu, + că trebuie să pună mâna şi ea la muncă, să nu îi fie cu supărare. Trebuie să găseşti tu o modalitate, o metodă fără a o leza asta pentru început. Dacă în viitorul apropriat continua spune-i clar în faţă ca tu te munceşti să le scrii şi ea nu face nimic. Asta este părerea mea, cred că gândesc bine.

| immortalfaith a răspuns:

Temele sunt ca un antrenament, daca tu le faci o sa ai avantaje pe tema asta
In schimb ea daca le copiaza de la tine o sa inteleaga foarte putin
Nu conteaza faptul ca profesoara va pune note pe tema sau tu te chinui sa o faci, conteaza faptul ca dobandesti anumite cunostinte si antrenament facandu le
Cand va fi timpul o sa mergeti pe drumuri diferite, o tema nu conteaza, o nota nici atat
In cazul in care iti copiaza tema cuvant cu cuvant isi bate joc de efortul depus de tine, daca nu te respecta atunci nu inteleg relatia voastra de "prietenie"

| Panteraa explică (pentru immortalfaith):

Ea e super ok, ne intelegem perfect. Doar la teme e problema asta.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru immortalfaith):

Corect, 100%.

| Anonimuserr a răspuns (pentru immortalfaith):

Da, este corect raţionamentul tău. Dacă nu va conştientiza, e problema ei acelei fete. Gândeşte-te câţi sunt aşa şi băieţii prin licee, facultăţi...

| immortalfaith a răspuns (pentru Panteraa):

Aparentele insala

| Anonimuserr a răspuns (pentru Panteraa):

Trebuie să conştinetizeze că trebuie să depună şi ea muncă şi nu să tragă pe tine. În fond tu dacă eşti bună şi o ajuţi la un examen o să vadă ea ce şi cum şi o să tragă ponoasele, o să le pice cu alte cuvinte, bacalaureat. Dar sincer, cum ziceam munca ta, trebuie să ofere şi ea ceva, să se simtă şi ea. Acesta este principiul. Ştiu că nu-ţi vine bine şi e perfect normal. I-ao pentru început cu frumosul şi pe urmă dacă va continua şi aşa, îi spui mai clar. Alte soluţii n-ar fi decât să o ajuţi la fel în continuare ca acum.

| Irina31 a răspuns:

Daca tu esti prietena ei ceea mai buna ea trebuie sa simta asta. Afla daca motivul pentru care nu isi scrie temele e din cauza ca nu are chef sau nu stie sa le rezolve. In cazul in care nu stie sa le rezolve stabiliti macar de 2 ori pe saptamana sa va faceti temele impreuna - explicandu-i si ajutand-o sa inteleaga rezolvarea. Daca motivul e ca nu are chef, atunci explica-i ca e spre binele ei sa si le rezolve singura. Spune-i ca e prietena ta si din acest motiv, pentru ca ii vrei binele si pentru ca tu ai incredere ca se va descurca la teme si acest lucru o va face sa se aprecieze mai mult si sa-i creasca stima de sine, din acest motiv o incurajezi sa isi faca temele singura si nu mai esti de acord sa copieze temele tale. In cazul asta vei afla si daca ti-e prietena adevarata sau doar din cauza ca depinde de tine si temele tale iti ramane alaturi.