| Mada_Mays_1994 a întrebat:

Hey. TPU;* sunt clasa a8a. si maine dau test la chimie din Oxigen.;-? ce ex s'ar putea da mai exact? nu ne'a spus absolut nimic doamna x_X.Dau funda; x; d

Răspuns Câştigător
| regrets22 a răspuns:

Simbol, formula, structura, valenta, caracter chimic si electro-chimic, stare natura, reactii din care rezulta, propietati fizice, chimice; reactii cu metale, izotopii oxigenului importanta si utilizari, cam astea si daca stii aceste lucruri +alte formule care te ajuta la aplicatii o sa te descurci (puritate, mersi, md etc) Bafta la examen! :*

| Mada_Mays_1994 explică (pentru regrets22):

Pai noua ne-a predat doar stare naturala simbol sub forma de compusi: baze, acizi, oxizi si metode de obtinere: descompunere catalitica a apei oxigenate. descompunerea electro-litica a apei si descompunerea cloratului de potasiu

| regrets22 a răspuns (pentru Mada_Mays_1994):

Atunci pune mult accent pe ce ti.a dat, mai ales pe compusi si descompuneri, alte reactii la care participa si oxigenul dar si ce am spus mai sus daca ai de unde face rost o sa te ajute foarte mult.

| Mada_Mays_1994 explică (pentru regrets22):

Imi poti explica Descompunerile? nnu prea le inteleg..cum imi dau seama? ce fel de descompunere este? x_X

| regrets22 a răspuns (pentru Mada_Mays_1994):

Descompunerile uneori sunt grele si ca sa le pricepi trebuie sa le inveti logic la inceput nici eu nu prea le pricepeam dar acum ma descurc destul de bine. Ai vazut ca si descompunerile sunt ca si reactiile de combinere numai ca sunt invers. Eu asa le.am invatat m.am prins ce e cu reactantii si cu pridusii de reactie, iar la descompuneri din ''baza'' aceea rezulta mai multi produsi... sper ca te.am ajutat cat de cat desi nu ti.am explicat prea bine...

| regrets22 a răspuns (pentru regrets22):

Produsii *

| Mada_Mays_1994 explică (pentru regrets22):

Ms. orkm :*

| regrets22 a răspuns (pentru Mada_Mays_1994):

Cu placere :*

8 răspunsuri:
| Spartacus1127 a răspuns:

S-ar putea sa iti dea diferite formule cu oxigen, gen : CaO, H2O pe care esti nevoita sa le scrii corect si sa faci valentele corect happy Funda?