| dani97 a întrebat:

sunt din topoloveni(judetul arges). vreau sa ajung neaparat la Bucuresti, ca sa imi vad o prietena. cum pot ajunge si de unde sa iau autozbuz/ microbuz etc? si cam in cat timp ajung? multumesc. Mentionez ca am 16 ani si nu am mai fost pana acum in Bucuresti!

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Drumul dureaza cam o ora jumate. Ai 2 variante de calatorie: microbuz sau tren (daca ai gara in oras). Tinand cont ca esti elev preturile sunt aproape identice, numai ca trebuie sa te duci cu carnetul (vizat) pentru bilet la gara daca vrei reducere, altfel e aproape dublu.
Daca nu ai experienta la calatorit mai bine ai merge cu microbuzul, in special la intors pentru ca sigur nu ai cum sa ratezi statia. Nu sunt din zona sa-ti dau coordonate precise, insa sigur aveti o autogara pe acolo. Te duci acolo si intrebi lumea de microbuze de Bucuresti sau le cauti singur ca in general stau toata la un loc si scrie mare Bucuresti pe ele.
Cand ajungi, daca nu stii orasul, sa nu te puna naiba sa iei vreun taxi sau si mai rau metrou, microbuz etc. doar din indrumarile prietenei tale. Pune-o pe ea sa vina dupa tine pentru ca e foarte usor sa ratezi vreo statie sau sa te pierzi.

1 răspuns: