| Emmo a întrebat:

sunt Gay sad... Inima mea este in bucati dupa ce i-am spus unui baiat ca imi place de el si el a crezut ca glumesc si ca imi bat joc de el, eu atunci cand am auzit a trebuit sa ii spun ca doar am glumit si ca a fost o farsa si am ramas prieteni dar eu inca il iubesc si nu stiu cum sa ii demonstrez ca il iubesc si ca as vrea sa fim impreuna... VA ROG SPUNETIM CE SA FAC CA NU MAI POT DUPA EL SI CAND IL VAD IMI BATE INIMA ASA DE TARE INCAT SIMT CA EXPLODEAZA **** FUNDA ****

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Atunci e mai dificil, intr-adevar, daca iti este coleg, dar poti limita contactul cu el, treptat, daca crezi ca asta te face sa te simti mai bine si te-ar ajuta sa il uiti. Oricum, nu exista nicio modalitate sa poti avea o relatie cu el (nu poti forta pe cineva sa se indragosteasca de tine si cu atat mai putin pe cineva care nu are aceeasi orientare), deci alta solutie nu prea ai.

9 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Daca i-ai spus deja si a reactionat in felul acela si stii ca e heterosexual, nu prea ai ce sa faci. Incearca sa uiti de el si cauta pe cineva care are aceeasi orientare sexuala, desi poate fi mai dificil, avand in vedere ca nu sunt foarte multe si ca nu iti poti da seama de orientarea unei persoane la o prima vedere. Poti incerca pe Internet, ca sa fii mai sigur.

| Emmo explică (pentru thegatekeeper):

Nu pot sa il uit asa de usor pentru ca il vad in fiecate zi crying

| thegatekeeper a răspuns (pentru Emmo):

Atunci e mai dificil, intr-adevar, daca iti este coleg, dar poti limita contactul cu el, treptat, daca crezi ca asta te face sa te simti mai bine si te-ar ajuta sa il uiti. Oricum, nu exista nicio modalitate sa poti avea o relatie cu el (nu poti forta pe cineva sa se indragosteasca de tine si cu atat mai putin pe cineva care nu are aceeasi orientare), deci alta solutie nu prea ai.

| heiii a răspuns:

Cred ca ar trebui pur si simplu sa renunti. ocupa ti timpul cu altceva si poate asa acea iubirea pe care spui ca o simti, va disparea. cand ai o alta orientare sexuala partenerii sunt mult mai greu de gasit. poate suna stupid, insa site urile matrimoniale ar fi o idee de pus in practica.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Mhmbeah,mai bine iti pui cianura in apa.

| Yuzoo a răspuns:

Uffff...nimeni nu poate stii ce e in mintea un tip/tipe care invers. Nu discriminez oamnii acestia dar e greu sa gasesti o persoana care sa inteleaga ca tu chiar simti la ea... Multor persoane li se pare ciudata chiestea asta dar nu pot simti cu adevarat durerea unui tip care sufera stiind ca e asa si tuturor din jur li se pare ciudat. Nu stiu cum vei reusi sa gasesti o persoana care te-ar iubi chiar daca esti baiat (si nu-i pasa de asta) dar intodeauna undeva acolo e cineva care va aparea candva si atunci va fi un moment fericit din viata ta.

| 4cidr41n a răspuns:

Optiunile pe care le ai aici sunt foarte limitate si depinde de cum vrei sa iasa. Evident iti doresti o relatie romantica cu el.

El stie ca tu esti gay?

In cazul in care nu stie sigur, atunci ar trebui sa ii spui asta pentru ca daca ii spui din prima ca il iubesti sau ca iti place de el atunci s-ar putea sa fie un soc prea mare pentru el.

Daca el este heterosexual si iti spune clar asta si este foarte deranjat de faptul ca ii spui tocmai lui ca iti place de el atunci lasa lucrurile asa cum sunt si nu insista aspura situatiei. Eventual ii spui ca iti doresti timp pentru tine, pana te aduni la loc. In cel mai bun caz o sa ai pe cineva care te va asculta cand ai nevoie, si crede-ma cand iti spun ca o sa ai nevoie de cineva sa te asculte atunci cand nimeni nu o va face.

In cel mai rau caz va fi cea mai urata experienta din viata: iti tradeaza increderea si spune tuturor ca esti gay si te insulta sau se distanteaza de tine pentru ca el insusi nu vrea sa fie perceput ca un homosexual de restul prietenilor lui. Si te va rani mult asa ca ar fi bine sa ai pe cineva cu care poti sa discuti la rece pentru ca nu o sa fi in stare sa te adaptezi situatiei.
Sau postezi pe TPU in cautare de sfaturi.

Dar ideea la care vreau sa ajung e ca iubirea cu sila nu merge. Fie va doriti amandoi asta sau niciunul. Nu exista "dar poate". Tu esti homosexual, nimic nu schimba asta, acelasi lucru poate fi spus despre el care poate nu e homosexual.

Cat despre optiuni:
discuta cu el despre tine fara sa fi insistent si doar daca nu este deranjat sau distanteaza-te tu de el pentru binele tau pana te aduni din socul asta ca el nu isi doreste o relatie cu tine.

Sper ca ajuta.

| Emmo explică (pentru 4cidr41n):

Mersi o sa incerc... dar as vrea sa mai vorbim ..ai fb?

| 4cidr41n a răspuns (pentru Emmo):

Cu placere.
Am cont de fb insa as prefera skype sau daca nu ai skype sunt servicii online de chat ca https://crypto.cat/

| Octavia1 a răspuns:

Sincera sa fiu nu stiu prin ce situatii treceti voi homosexualii. Dar pot sa ii spui ca tu chiar il iubesti, el daca o sa rada si nu o sa te mai bage in seama... Chiar e de alta parere. Incearca sa intalnesti pe cineva care te place! Scz nu stiu prea multe! Sper ca te-am ajutat!