| RoxanaViseazaRoz a întrebat:

Sunt roxana si am o problema. Multi ar crede ca sunt superficiala dar chiar am nevoie de raspunsuri. Sunt clasa a 7. a si sunt slaba, destul de inalta, par lung si negru. La inceputul anului scolar toti baietii din clasa mea, m-au placut. Dar mai nou, una dintre colegele mele care este putin mai grasuta, se zvoneste ca s-a apucat de dieta... Ea este frumoasa, amuzanta, creativa. De la un timp m-am vazut tot mai grasa, simtindu-ma amenintata ca, daca ea va incepe sa arate mai bine ca mine, am sa-mi pierd "titlul" de fata dupa care umbla baietii mai mari. imi place sa fiu incentrul atentiei si vreau intr-un fel sau altul so impiedic sa imi ia locul.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă Roxănica, momentan esti foarte micuță, abia ai 13 anișori, tu momentan ar trebui să fii preocupată de școală, de notele pe care le i-ei, să treci clasa, de ce te interesează atît de mult "titlul după care umblă toți băieții?" Și ce dacă îl pierzi? Că nu îl pierzi de tot stai liniștită, tu acum dragă esti în creștere, pînă la vîrsta de 20 de ani te maturizezi, și vei cunoaște și vei fi apreciată de o grămadă de băieți, dar trebuie tu să știi să te faci apreciată, aspectul fizic este important, dar nu atît de mult deoarece cu timpul el se deteriorează, din cauza bătrîneții, timpului, stresului bolilor de care nimeni nu este scutit în această lume trecătoare, dar ceea ce este foarte important este sufletul unei persoane, acela doar Dumnezeu îl cunoaște, tu ar trebui să te faci plăcută în fața băieților prin felul tău de afi, să fi o fată blîndă, o fată care să știe să dea un sfat potrivit, în primul rînd o bună ascultătoare a problemelor celorlalți, și să ajuți pe oricine poți cu orice,, poți fii și tu frumoasă, amuzantă creativă, nu trebuie să crezi că cealaltă î ți i a tot, te eclipsează, fiecare este diferit, tu poți fi diferită de ea prin ceva ce te face să te simți specială, o aptitudine pe care cealaltă fată nu are, sigur și tu esti talentată la ceva, e, acel ceva trebuie să îl dezvolți și să îl pui în aplicare, faptul că î-ți place să fi în centrul atenției poate fi un egoism, vrei doar tu, așa sunte-m noi oamenii vrem noi totul, trebuie să lucrezi la acest aspect, și să dai voie și altor tinere săfie observate, momentan esti mică, și ai multe de învătat, dar eu sînt convins că esti o fată inteligentă și înveți repede. Multă multă sănătate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi scumpo pentru fundiță.

8 răspunsuri:
| Inamy a răspuns:

Esti o egoista, invata sa imparti. Si ea are dreptul sa fie frumoasa si slaba si sa aiba atentia baietilor, pune-te tu in locul ei

| GeosBIOS a răspuns:

Te intreb si eu asa, da titlul asta de diva, placuta de pufanii de cls a 7 -a la ce-ti foloseste, mai ales acum la 13 ani?

| Inamy a răspuns (pentru GeosBIOS):

Bine spus

| RoxanaViseazaRoz explică (pentru GeosBIOS):

Ma simt mai importanta, am iesit in 5TopWanted de la noi din scoala. [Am iesit pe locul 3. ]

| GeosBIOS a răspuns (pentru RoxanaViseazaRoz):

No bravo si ca te simti mai importanta, dar nu esti cu adevarat, cu ce te ajuta?

| Zeflemitoarea a răspuns:

laughing A sunat ca şi cum ar vrea să-ţi fure sceptrul. Obişnuieşte-te să aparţii şi plebei.

| AndruţHere a răspuns:

Nu esti superficiala. Esti invidioasa.Si eu sunt clasa a7-a,si sunt exact tipa care ai descris-o tu.Gen sunt mai grasa, epica[pentru ca asa mi se spune], si creativa.Las-o frate sa traiasca.Baietii se uita la fete trecator.Azi ii place de una, peste o saptamana de alta.Adica,nu merita sa te gandesti prea mult la asta.Nu vreau sa te superi pe mine sau ceva gen, ca sa stii.