| anonim_4396 a întrebat:

sunt un pic ingrijorata din pricina unei masele cariate. In martie cand mama mea a venit acasa din strainatate m-am dus cu ea la stomatolog deorece m-au apucat durerile de masea, insa adevarul este ca am tras curent in perioada aia si de ata ma durea maseaua ca in rest nu ma mai durut decat f rar, vreau sa va spun ca am mai fost la stomatolog cand eram mica insa acuma imi este o frica de mor ...si cand m-am pus pe scaunul ala si am vazut ca vine cu seringa aia asa de mare am zi ca imi este frica si sincer am inceput sa plang deci efectiv imi smulgeam singura o mana de par din cap decat sa-mi scoata cineva o masea cu toate chestiile alea si pe urama spre fericirea mea nu ma mai durut maseaua din ziua si nici in ziua de azi absolut deloc parca am speriato ( retin faptul ca am tras curent de aia ma durea ) ACUMA trec la ingrijorarea mea : maseaua este fff stricata si nu ma doare absolut deloc nici daca mananc cu ea + de asta a mai ramas doar asa intr-un fel un pic din ea, cred ca nu mai are stomatologul de unde sa apuce de ea ca nu mai am niciun colt ridicat mai mare ca sa mi-a scoata a ramas doar asa la nivel mic uniform ( zici ca este o masea care da sa creasca ) A MEA E STRICATA SI NU MA DOAR, DACA TREBUIE SA MA OPEREZE SA MIO SCOATA? DAU FUNDA? CE PARERE AVETI?

3 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Bună.
Nu mă descurc în domeniul STOMATOLOGIE dar sfatul meu e să-ți consulți stomatologul.Cu siguranță o să știe ce să facă, doar e specialist.
Pa, pa.

| OMGisBrainiac a răspuns:

Nu trebuie sa te operezi... sunt echipamente performante in ziua de azi...
Eu am avut o frica de ace cand vedeam ca se apropie de mana mea m-ai nu lesinam pana acuma cateva luni cand mi-a dat vreo 10 injectii si nici nu le-am simtit... atunci am realizat ca nu imi era frica...

| Ronni a răspuns:

Nu știu dar nu cred ca îți trebuie operație. Oricum când iti extrage o masea nu doare deloc după ce te anesteziaza (seringa mare) si injectia doare foarte puțin așa ca nu ai de ce sa te sperii, aproape ca nu simți nimic.

Si eu am o fobie cu dentistii dar nu ai de ce sa-ți fie frica pentru ca nu te doare cu adevărat ci iti bagi singura frica in cap. Succes!

PS: am fost si eu azi la dentist happy