| FlorinMarius123 a întrebat:

Am o problema, ma doare foarte rau o masea, am fost demult la dentist cu o alta masea si a spus ca maseaua care am doare acuma nu mai are ce sa ii faca doar sa o scoata, si m-am decis ( nu prea) ca pe saptamana viitoare sa ma duc sa o scoata.Problema mea este ca mie foarte frica, oare cum o scoate
, ma va durea? Si cum o sa pot manca fara ea, este ultima masea de pe acea parte
PS:am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Durerea la extractie este absolut suportabila. Va fi mai neplacut pana se vindeca locul, poate sa iti intre mancare si e destul de dureros. Poti sa te clatesti cu apa cu sare, ajuta la vindecare.
Mananci pe partea cealalta. Foarte rau ca ai ajuns in situatia asta, intreaba-l pe dentist ce optiuni ai.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Dar este gaura mare in masea nu mai are peretii... ma va durea? si cum o sa o scoata?

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Iti face anestezie, nu simti decat ca te apasa pe falca. Nu avea tu grija lui, stie sa o scoata.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Dar daca nu stie... mi-e frica rau mai ales ca prieteni baga spaima in mine ca nu stiu cu ce bisturiu si din astea

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Toti dentistii stiu asta. Uneori chiar taie o masea mai dificila si o scot radacina cu radacina. Nu este vorba de bisturiu, au o scula cu care prind radacina. Nu te lua dupa prieteni, chiar nu are de ce sa iti fie teama.
Partile neplacute sunt dupa ce scapi, pana se duce anestezia, ca iti simti obrazul si buzele ciudat, parca sunt umflate, si pana se vindeca, poate sa mai doara si poti avea o sangerare vaga, destul de scarboasa.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Aha, am mai avut anestezie cand mi-a scos nervul... dar temerea mea este sa nu ma tortureze, sa nu ma doara ca nu vreau sa ma fac de toata minunea pe acolo

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Este mult mai usor decat la nerv.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Deci mi-o scoate intr-o zi? Nu trebuie sa ma tot duc? Cum era cu nevrul? Meream azi si peste o sapt trebuia sa ma duc ceva in genu era

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Chiar daca este bucati si bucatele, ti-o scoate in 10 minute dupa ce a prins anestezia.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Iti multumesc foarte foarte foarte mult! Mi-ai dat curaj sa imi iau inima-n dintii sa ma duc

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Pentru putin. Eu am experienta happy Am si implanturi in gura. Un implant nu este dureros si se simte ca si dintele tau, dar este foarte costisitor si dureaza 7-8 luni sa ti-l faca.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Dar si ce va pune in lipsa maselei mele?

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Implantul este un surub dintr-un metal care nu se corodeaza. Ti-l pune in falca, il lasa cam 6 luni si organismul tau il sudeaza acolo cu tesut osos. Dupa 6 luni curata tesutul moale din jurul lui si monteaza o coroana.
Daca ai mai multi dinti lipsa la rand iti poate pune o proteza cum ai batranii, dar asta e o solutie scarboassa de care trebuie sa ai mereu grija.

31 răspunsuri:
| Krueger a răspuns:

Da-o afara, mananci pe partea aialalta, nu o sa te doara pentru ca iti face o mica anestezie locala inainte de a o scoate, fii barbat laughing un dentist te face pe tine!

| StefiChan8D a răspuns:

Mai bine incearca si la alt dentist, poate e dentistul prost, mi se pare ciudat la 15 ani sa iti scoti o masea, fara sa ii poata face nimic.

| FlorinMarius123 explică (pentru StefiChan8D):

Este foarte mare gaura in ea, nu cred ca are ce sa ii faca?

| FlorinMarius123 explică (pentru FlorinMarius123):

Gaura este cat buricul degetului mic la mana unui copil de 14-15 ani

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Daca ai avut infectie la radacina, maseaua este compromisa.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Mi-a scos maseaua... pe mine ma durea de la radacina in sus sad a spus ca nu o mai poate salva sad dar exterioru radacini arata bine.Dar durerea venea din interiorul ei si se extindea pana la ureche sad

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Daca asta a spus dentistul, trebuie sa il crezi. Ti-a spus si ce optiuni ai de pus acolo? Dintii din jurul unuia lipsa se strica mai repede din cauza efortului suplimentar.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Este ultima masea din partea de jos dreapta, a spus sa ma clatesc cu apa cu sare pana se va inchide acolo... Probabil cand va iesi maseaua de minte se va indrepta spre locul lipsa, dar o sa imi pot pune o alta masea peste cativa ani, ca eu nu imi amintesc ca acea masea sa fi cazut vreodata, este posibil sa imi creasca alta?

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Da, apa sarata este buna. Cand mi-am scos maseaua de minte ramasese o ditamai gaura si era dureros la atingere, nu se oprea sangerarea si am dat cu Listerine, dar prima data te ustura pana in creier happy
La 15 ani ai toti dintii, mai putin maselele de minte. Nu mai are de unde sa creasca alta. Este bine ca este pe falca de jos, acolo merg mai bine puse implanturi.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Deci pe viitor pot sa imi pun implant, nu? Si este costisitor?

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Implantul este costisitor. Depinde foarte mult si unde il faci si ce tehnologie se foloseste. Eu am trei, facute in 2006. Au rezistat perfect, nu le simt diferit fata de proprii dinti. Procedeul este mai putin dureros decat extractia unei masele.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Ok multumesc, dar tie nu ti se pare un pic ciudat ca la 15 ani trebuie o extractie?

| SkyPilot a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Ba da, dar cred ca in mare parte e vina ta. Probabil ca nu te-ai ingrijit si/sau nu ai mers la timp la tratament. Odata de a aparut o carie, dintele se degradeaza foarte rapid.

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Adevarat sad

| FlorinMarius123 explică (pentru SkyPilot):

Am vorbit astazi cu stomatologul si a zis sa stau linistit masea mintii va creste in locul acela happy

| StefiChan8D a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Oh, nu cred. Spune-mi cum a mers.

| FlorinMarius123 explică (pentru StefiChan8D):

Am scapat repede big grin fara dureri big grin Si acuma intr-un sfarsit pot sa dorm linistit

| SherlockHolmes1999 a răspuns:

Nu e deloc dureros, ti-o scoate rapid si da vei putea minca(depinde de ce masea:lapte sau os).

| FlorinMarius123 explică (pentru SherlockHolmes1999):

Este de os... dar voi putea manca pe partea aceea ca acuma nu pot absulut deloc sa mananc pe acea parte, cum prind mancare acolo cum ma ia cu o durere insuportabila de iti vina sa `` iti bagi unghia-n gat``