| TrustStyle a întrebat:

de 2 zile ma doare o masea.(am probleme cu maselele de cand ma stiu,am pierdut foarte multe din cauza infectiilor si nespalatului pe dinti laughing ).ok, deci sunt obisnuit cu stomatologul si chiar ma gandeam sa ma duc azi... durerea m-a luat acum 2-3 zile, inainte sa ma culc.asa ca am luat un algocalmin si m-a lasat. urmatoarea zi nu m-a durut deloc.nu noaptea trecuta,ci cealalta am reusit sa dorm, nu m-a durut deloc inainte sa ma culc.ieri,la fel, toata ziua nu m-a durut deloc..in schimb azi noapte da.( am luat un nurofen forte si a trecut).iar acum nu ma doare.precizez ca maseaua a fost plombata acum aproximativ un an.s-a lucrat o carie la ea mi se pare, dar ..degeaba...e cariata la baza,unde face contact cu gingia,este alba,asa, nu stiu cum sa explic.la stomatolog o sa ma duc cat de curand,dar daca nu m-as duce, ce as putea sa fac?! sau macar spuneti-mi de la ce este cauzata durerea si ce o sa imi faca la stomatolog(asta chiar vreau sa stiu).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Recomand sa te duci la stomatolog cat mai repede, pentru a nu avea probleme. Nu iti fie frica, vei vedea ce iti va spune doctora si se rezolva problema. Succes!

| marinaa9 a răspuns:

O sa-ti scoat nervul daca nu e scos deja, sau iti va scoate maseaua, in cel mai bun caz ti-o va plombathinking

| sabrina103 a răspuns:

Daca e cariata in mare parte toata baza trebuie scoasa. Ar trebui sa-ti florizeze dinti (un fel de protectie contra cariilor), ca sa nu mai ai asa probleme.

| rezzonel a răspuns:

O sa iti scoata nervul [ o sa te doara! ] daca nu o sa rezsiti o sa iti puna un pansament, pana o sa o curete complet, o sa te anestezieze... apoi daca poate sa scoata tot plomba! si gata. Ori daca nu ar trebuie sa ti-o scoata! Este foarte dureros.