| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord ca in unele privinte un adolescent poate sa fie mai matur ca o persoana de 30? Argumentati!happy

Răspuns Câştigător
| Mоиica a răspuns:

Daa. Cand viata te pune la unele incercari pe care nu le poti suporta te fac sa gandesti ca un om matur...(ca atunci cand ai probleme cu familia, ai o boala incurabila)...Asta este viata. happy

4 răspunsuri:
| Marynna a răspuns:

Da,exista multe cazuri,si nu din cauza ca acel adolescent ar fi cine stie ce ciudatenie, este mai matur, iar adultul de 30 este o persoana extrem de imatura happy.Dar, cum ai zis si tu, in unele privinte.

| PrsRaluca a răspuns:

In unele privinte, da. Adolescentii sunt mai deschisi la minte, cauta mereu inovatia si accepta cu usurinta schimbarile atata timp cat sunt benefice. In schimb, adultii sunt conservatori si se adapteaza cu greu la noua tehnologie(de cate ori nu ii auzim zicand "pe vremea mea nu aveam asa ceva..."). Intr-o situatie critica, parintii au mereu convingerea ca ei stiu mai bine ce e de facut, fara sa-ti analizeze punctul de vedere. Iar daca se dovedeste ca ei au gresit, sunt foarte mandri si le e greu sa-si ceara scuze, mai ales fata de un copil, asa ca pana la urma tot vor gasi un motiv sa dea vina pe tine. tongue
In plus, copiii din ziua de azi sunt foarte precoce. Beau, fumeaza si intretin relatii sexuale de la o varsta foarte frageda, lucruri pentru care parintii nostri ar fi fost aspru pedepsiti pe vremea lor. Asta imi aduce aminte de un banc:

Bula isi surprinde parintii in dormitor.
Bula: Tati, ce faci deasupra lui mami?
Tatal lui zice: Mai Bula, s-a facut frig in camera si m-am urcat putin pe mama ta sa o incalzesc.
Bula: Si eu care credeam ca vreti sa imi faceti un fratior...

| allexandra5002 a răspuns:

Da. nu sunt multi adolescenti care sa se maturizeze repede dar cei care se maturizeaza mai repede sunt cei care au avut in trecutul lor uele probleme si experiente cu o amprenta puternica asupra copilariei.

| iubita15 a răspuns:

Da.Depinde de copilarie si mentalitate.Depinde de cat de grea a fost copilaria sau prin cate ai trecut.Sunt adolescenti care gandesc mai matur ca un adult, sunt copii si adolescenti care muncesc mai mult si mai bine ca un adult si privesc altfel lucrurile.