| anna1105 a întrebat:

Hey! Un baiat mi-a spus ca ma place enorm si m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el. Problema e ca eu il simt ca pe un frate ...nimic mai mult...El e foarte sensibil si mi-e frica sa ii spun,, nu". I-am spus sa imi dea timp sa ma gandesc, dar eu deja stiu ca il voi refuza. Imi e asa greu.Va rog ajutati-ma, nu vreau sa il fac sa sufere. Ce trebuie sa ii spun?

4 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Vorbeste cu el si spune ce ai de spus.
Nu esti obligata sa fi cu el.

| ѕмιℓєє a răspuns:

Spune-i că încă nu eşti pregătită, va înţelege.

| NickyDawn a răspuns:

Been there, done that.
Spune-i ca va intelegeti foarte bine si tu nu vrei sa risti sa il pierzi ca si prieten dupa o despartire dramatica.Roaga-l sa aiba rabdare...
Poate vei ajunge sa il placi si atunci veti putea fi impreuna ^^.

| secretdiscret00 a răspuns:

1) - Alege momentul potrivit. Evita vacantele sau sarbatorile sau alte ocazii 2) - Alege un loc adecvat. Cu cat sunt mai putine persoane in jur, cu atat mai bine. Evita pe cat posibil urmatoarele locatii : la birou, la o nunta, in masina, la scoala sau in club / restaurant. 3) - Fa-o in persoana. Trebuie sa vorbesti cu partenerul tau fata in fata. Nu este frumos sa ii spui asta la telefon sau pe internet. 4) - Fii sincera si sensibila. Nimanui nu ii place sa fie parasit. Dar cel putin apreciaza sinceritatea odata ce s-a terminat relatia. 5) - Controleaza-ti emotiile. Nu trebuie sa fii bucuroasa ca te-ai despartit de partenerul tau. Trebuie sa fii naturala si politicoasa. 6) - Nu reactiona. Unele persoane incep sa tipe, sau sa planga atunci cand afla ca sunt parasiti. Nu trebuie sa reactionezi in niciun fel. Tine minte, despartirea este dura. Lasa-l pe partenerul tau sa se comporte ridicol daca asta vrea. Iar daca acest lucru degenereaza, poti sa parasesti locul.