| anonim_4396 a întrebat:

Heyy TPU! Am in clasa o fata (de fapt doua) dar despre cea care o sa va povestesc e fff fitzaaa si mai e prietena ei tot fitzaa care ma enerveaza la culme.Toti baietii se invart in jurul lor ca au forme si ca sunt "bunee"(stiti despre ce vreau sa zic, doar nu mai sunteti la gradinita sa va explic) si ca ele danseaza cel mai bine.blah blah blah.Si exact pe ele le credeam "prietene". Cea mai fita are un bihon havanez si se da mare cu el. Le cunosc ff bine si nu sunt bogate.Se sparg in figuri si asta ma enerveaza.Isi iau numai esarfe si nu stiu eu ce fel de bluze si blugi ff stramti ca se li se vada formele... Timp de doi sau trei ani am fost aia mai plictisitoare, iar baietii ma considerau ca o dusa(sau cv de genu asta-ca eu sunt doar asa de distractie-). Isi fac poze la scoala si le pun pe facebook, iar daca vreau sa le zic ca ma enerveaza sau ca nu exista numai ele ele ele pe pamant fac ca toate aratariile ca ele sunt cele mai tari din clasa, din scoala.Au telefoane cu touch-screen, la sport prima fitzaa isi ia numai blugi stramti ca cica ea nu suporta pantalonii largi, se imbraca cu haine cat mai mulate, sau uneori se si machiaza(ceea ce e interzis)! Si eu am forme si vreau ca baietii sa se uite si la mine dar cum sa le spun sau cum sa fac ceva sa scap de alea doua.Sunt moooolt mai bogata decat ele si le urasc.Cand vine vorba de ele intreaba ceva de genu:
"-Ce mai faaaceti?"
"-Ce ziceati despre noi? Sunteti invidiosi?"
Si vorbesc exelent ca sa se faca "dreptate"si totul cum vor ele.Sau ca sa ia o nota mare trage la xerox foaia cu pagina de tema a colegului cel mai destept si...GATA! S-a rezolvat cu tema.Nu le mai pot suporta! Va rooog dati-mi cateva sfaturi.Nu le mai supoort! Si NU vreau raspunsuri de genu "Ignor-o, o sa treaca faza lor" sau "-Fii modesta!" sau "-Lasa-le in pace". Nu vreau sa fiu o lasa, ci sa fiu mai mare ca ele.
Va rooog! HELP ME!

7 răspunsuri:
| Aeerdnaaa a răspuns:

Niciodata nu am fost in situatia ta fara suparare.Dar stii ce sa le faci ca sa le dai peste nas? Fii tu mai tare! imprieteneste-te cu alte fete din clase mai tari, da-te mare cu ce ai smugia-ti si tu lucruri mai :X. altfel vei cadea prost.Si apropo daca nu dai replici sau nu stii.mai bine nu te baga ca astea din 2 in 2 min te iau la injuraturi rolling on the floor si dupa cum vad nu le ai cu astea fara suparare :*.Ti-am zis ce ar trebui sa faci si app ia-ti un chiuaua :X laughing e mai scump decat bishonu' :X. Bafta! si la forme.ia-ti ceva cu push-up laughing si gata! Bafta!

| 3TeoDora3 a răspuns:

Ma crezi sau nu sunt in aceeasi situatie! am niste fitoase de clasa intai! Au niste aere in curul ala! Si se tot dau mari ca isi cumpara ele haine de la Zara! si Cand le aud! Dar tac pentru ca toti sunt de partea lor.Si totusi as vrea sa schimb asta intr-o zi

| Asdfghjklasdfghjkkl a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa fi tuh insati si nu trebuie ca baieti sa te placa pentru ceea ce nu esti. Trebuie sa le placa pur si simplu de tine, nu trebuie sa faci diferente intre tine si ele. Daca ele se imbraca intr-un fel, asta nu inseamna ca trebuie si tuh sa iti iei nu stiu ce bluze decontate, blugi stramti taiati sau nu stiu cum ca sa iesi in evidenta. Cel putin, parerea mea este sa fi tuh si sa te bucuri de asta si nu iti sunt prieteni aia care se dau mari de fata cu tine si te injosesc practic, prieten e acela care te accepta cu bune si relehappy nu stiu daca ai luat in seama sfatul si chiar nu-mi trebuie funda, sper doar ca am putut sa te ajut si nu te schimba in alta persoana, ci fii tuhhappy

| queenazalea a răspuns:

Si nu radeti de intrebarea mea ca e una care probabil toate fetele au trecut sau trec prin asta.

| queenazalea a răspuns:

Nu sunt urata si am note mari (in afara de un 6 la mate) dar ce conteaza nu sunt urata (deloc) deci ar trebui sa ma placa dar inca din clasa I s-au dus toti numai si numai la ele si asa s-au obisnuit.Cand vin la scoala toti baietii direct pe ele.Problema lor e ca nu se uita si la altii.

| queenazalea a răspuns:

De fapt Aeerdnaaa am facut mult mai mult decat ce ai zis tu si tot incerc sa le dau jos de pe "primul loc", dar nu pot frateee! Fac asta de aproape 1 an si tot nu reusesc.

| Coloryourlife a răspuns:

In primul rand ar trebui sa uiti de ura si invidia asta pe care o ai. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta dar ma gandesc ca intr-o zi colegii o sa isi dea seama cat de fitoase erau. Deocamdata am rabdare.
Daca tot zici ca nu ai vrea sa le lasi in pace "ci sa fi mai mare ca ele" sa vedem ce putem sa facem. In primul rand orice om se uita la fata altui om sa vada cat e de frumos. Daca nu esti prea draguta la fata e si normal sa nu te placa nimeni. Nu doar formele corpului si bogatia conteaza. Si probabil pentru tine numai frumusetea exterioara ti se pare tie cea mai de valoare. Asta nu e chiar asa. Frumusetea interioara e si mai importanta(si asta include si modestia). Dar in primul rand ar trebui sa te apuci sa inveti bine ca asta ar trebui sa faci acum (banuiesc ca inca esti inca in scoala generala).
Succes si sper sa ti cont de sfaturile mele!