| butterfly5 a întrebat:

Heyyy TPU care sunt oxizii bazici,oxizi acizi, acid, baza si sare mersi mult se ajutor kiss

1 răspuns:
| al3xander a răspuns:

Oxizi bazici - oxizi care in contact cu apa formeaza baze (NaO, KO, CaO etc.)
oxizi acizi - oxizi care in contact cu apa formeaza acizi (SO2, NO2 etc.)
acizi - substante cu ph-ul sub 7 (acid sulfuric H2SO4, acid nitric HNO3)
baze (alcani sau hidroxizi) - substante cu ph-ul peste 7 (hidroxid de sodiu sau soda caustica NaOH, hidroxid de calciu sau var CaOH)
saruri - combinatii chimice cu structura ionica (clorura de sodiu sau sare de bucatarie NaCl, clorura de potasiu KCl, carbonat de calciu care este si creta CaCO3)
astea sunt din cate imi aduc aminte de la orele de chimie big grin