| a întrebat:

big grin
imi puteti da si mie un link sau un site de unde pot lua niste informatii despre Oxizi?
am nevoie de oxizi folositi in antichitate.sau cum s-au descoperit oxizii si despre oxizii in viata de zi cu zi.
Va multumesc mult de tot!
Fundita :*

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Oxizi și hidroxizii s-au format prin combinarea unui metal sau nemetal cu oxigenul in cazul primei categorii sau prin combinarea unui metal cu hidrogen si oxigen in cazul hidroxizilor. Sunt foarte raspandite aceste categorii iar ca minereuri importante care fac parte din ele amintim safirele, limonitul sau bauxitele.
Oxizii care se formeaza in scoarta terestra la adancimi foarte mari si la temperature ridicate, cuprind in general cele mai dure dar in acelasi timp frumoase minerale din lume, in aceasta categorie intrand diverse varietati de corindon cum ar fi rubinul sau safirul doua pietre pretioase care dupa slefuire se folosesc de multe ori la crearea bijuteriilor.