| Elenaa13 a întrebat:

Heyyy TPU! Uita-ti cum sta treaba. am 15 ani, iar peste 2 saptamani imi voi pune aparat dentar. Oarecum sunt nerabdatoare, pentru ca astept de foarte mult timp acest lucru. Am insa unele remuscari, pot sa spun chiar ca ma trec sentimente de frica. Vreau sa spun ca, cu totul ca nu imi pasa de parerea lumii, daca ma vor judeca? Daca nu o sa mai fiu acea "eu" si o sa isi schimbe atitudinea fata de mine? Probabil o sa imi cunosc adevaratii prieteni cu aceasta ocazie sau nu stiu. Este atat de rau sa ai aparat dentar? Hmm. sunt unele din cele cateva ganduri negative care imi trec prin minte. As vrea sa imi impartasiti experiente, sa imi dati sfaturi, sa ma linstiti, chiar am nevoie, multumesc anticipat!:*

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Am purtat si eu timp de 2 ani si tot la 15 ani mi l-am pus. In cazul meu, nu a schimbat cu nimic lucrurile, in afara de ocazionalul discomfort la mancat si o oarecare dificultate in a ma spala pe dinti. In relatiile cu ceilalti, nu s-a schimbat nimic din cauza asta si nici eu nu am facut o drama din a purta aparat dentar, fiindca nu este. Mi l-am pus fiindca imi doream de mult sa fac asta, iar cu cat lasi sa treaca mai mult timp, cu atat va creste si perioada in care va trebui sa fie purtat. Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. O sa intampini mici dificultati in prima luna de purtare, pana cand te obisnuiesti cu el, insa cu timpul te vei acomoda si nici nu ii vei mai da atat de multa importanta.