| BiancaByby24 a întrebat:

Peste doua saptamani o sa imi pun aparat dentar pentru ca am dintii departati unul de altul. As vrea sa aflu daca doare si ce nu pot sa mananc. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FulgerInfinite a răspuns:

Nu te va durea deoarece te amorteste cu un sprei sau te adoarme iar de mancat pti manca dar dipinde de care aparat iti pui daca iti pui felul de aparat dentar (nu mai stiu cu se cheama scuze happy ) va trebui sa-l scoti cand mananci si dupa ce ai terminat poti sa-l pui la loc. Funda? happy

4 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Ai sa simti o oarecare presiune pe dinti o zi-doua, dar apoi te vei obisnui. Eventual vei lua un nurofen sau ketonal pentru a trece mai repede discomfortul. Toata perioada cat vei purta aparat dentar va trebui sa eviti alimentele lipicioase si cele foarte dure deoarece pot dezloca bracketii. Si va trebui sa ai foarte mare grija cu periajul dentar. Daca nu igienizezi corect risti sa iti apara demineralizari.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Doare putin la inceput, simti ca si cum ti s ar strange dintii. Eu cand am avut aparat mancam orice, dar ramane intre brechetii aia si trebuie sa te speli de mai multe ori pe zi, dar o fata pe care o cunosc mananca numai iaurturi, mi se pare o prostie,,, fite"

| BiancaByby24 explică (pentru BeautifulSunflower):

Sper ca nu te superi pentru funda dar ambele raspunsuri au fost foarte bune.