| AllysaDeea a întrebat:

Hi! am nevoie de ajutor rapid aseara am avut un vis si nu pot sa mi-l scot din cap puteti sa imi spuneti ce inseamna? Mai intai ar treui sa va spun ca pe 13 mai 2011 mi-a murit bunicul si de atunci am avut mai multe vise ultimul cum v-am spus a fost aseara, sa va povestec : se faceaca eram la tara ( la casa bunicului meu ) si stateam pe prispa cu varmiu si cu sora mea iar langa noi era beciul ( vreau sa precizez ca asa este si in realitate ) apropo la noi la tara beciul este ca un fel de camera sub pamant, cu niste usi din tabla care constiuie intrarea care se face pe scari (v-am povestit asta pentru ca cred ca beciul avea legatura cu mormantul lui ) si bunicul meu ( fiind viu ) cu un personaj din emisiunea aia la bloc ( americanu ) si cu unchiul meu au intrat in beci iar eu le-am spus noapte buna si le-am pus zavorul la beci... dupa aia m-am dus la cotlon ( un fel de bucatarie exterioara si vrea sa spun ca acolo aveam o masa si niste scaune si de fiecare data cand ma duceam la tara bunicul meu statea mereu in acelasi loc pe acelasi scaun, iar de data asta s-a asezat tot acolo) si eu m-am pus pe pat iar in coltul celalalt era unchiul meu cu varul meu care imi reprosau ca am pus zavorul si ca am fugit ( intr-adevar eu in fugisem insa pentru ca aveam nu stiu cum parul ud si imi era foarte frig chiar daca afara era cald) si apoi a venit si sora mea iar unchimiu si varmiu ii spuneau sa nu stea langa mine iar ia totusi s-a pus, apoui bunicamea m-a intrebat de ce am pus zavotrul si m-a mai intrebat inca cateva lucruri pe care nu le facusem eu ci varul meu pe care dealtfel am dat si vina si imi amintesc ca atunci cand povesteam ce s-a intamplat i-am spus lu sora mea sa spuna ca mine iar apoi m-am trezit. As vrea sa stiu de ce nimeni nu era mirat ca el traieste si de ce s-a pus sora mea langa mine iar cel mai bun raspuns primeste funda VA ROG SA MA ajutatI

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Visurile sunt o reprezentare a realitatii, dar se si duc o data cu noaptea, asa ca duca-se.
1. In majoritatea cazurilor a visa un mort oglindeste sau o idee fixa, sau ceea ce a reprezentat mortul visat pentru noi.
In general, a visa un mort, care are aceeasi infatisare, ca atunci cand era viu, reflecta nostalgia noastra pentru pentru vremurile trecute. De multe ori, aceste vise ne "poarta" in copilarie si ne visam impreuna cu rudele sau cu vreo persoana iubita, care in prezent este moarta.
2. MORT = ispitele nu vor avea putere asupra ta; cu care vorbesti = castig; inviat = dregatorie mare; umbland dupa mort= veste buna.
Nu stiu, cat sunt de reale aceste interpretari, dar maine, sambata, cumpara o paine si da-o unei persoane de pomana, pronuntand numele bunicului tau.
Eu cu atat, am putut sa te ajut. Sa ai un sfarsit de saptamana linistit si asculta muzica ce-ti place, atunci cand te culci, astfel incat sa adormi si sa te visezi la discoteca impreuna cu iubitul, fara frate si sora.

1 răspuns:
| ese a răspuns:

Nu s-a mirat nimeni ca traieste deoarece e un vis si atunci doar tu esti rolul principal ca sa zic asa si doar tu stii ca el era mort [in vis].si visele nu prea au o semnificatie anume. probabil ca atunci cand ai adormit te-ai gandit la bunicul tau si de aia l-ai visat!